Rysunek Van Gogha sprzedany za rekordową kwotę. "La Mousme" ma nowego właściciela

"La Mousme" Vincenta van Gogha została sprzedana. Autor zainspirowany powieścią francuskiego oficera marynarki wojennej i japońskimi drzeworytami stworzył rysunek, który wielu nazywa najlepszym w jego dorobku. Teraz "La Mousme" znalazła nowego właściciela, który zapłacił za nią zawrotną kwotę.

Kolejny rysunek Vincenta van Gogha został sprzedany. Tym razem za rekordową kwotę przekraczającą 10 milionów dolarów. "La Mousme" jest uważana za jedną z najlepszych prac artysty, do tego ma dość burzliwą i międzynarodową historię. Dzieło znalazło w londyńskim domu aukcyjnym nowego właściciela.

Rekordowa cena za rysunek van Gogha

Angielski dom aukcyjny Christie's poinformował, że "La Mousme" Van Gogha sprzedano za 10 milionów i 436 tysięcy dolarów.

To najwyższa cena, jaką dotychczas zapłacono za dzieło Vincenta van Gogha. Tylko dwa jego rysunki zostały kupione za podobną kwotę - "Kwitnący ogród" sprzedano za 8 milionów dolarów, natomiast "Drzewa oliwne z Alpilles w tle" za 8,5 miliona dolarów, o czym pisze wnk.pl.

Historia portretu "La Mousme"

Rysunek "La Mousme" powstał latem w 1888 roku we Francji, a nazwą nawiązuje do powieści "Madame Chrysantheme" autorstwa Pierre'a Lotiego, francuskiego podróżnika, pisarza i oficera marynarki wojennej, który poślubił Japonkę.

Vincent van Gogh podarował rysunek swojemu przyjacielowi, Australijczykowi Johnowi Russelowi. On z kolei sprzedał go w 1920 roku w Paryżu, a nowym właścicielem został żydowski bankier Kurt Hirschland. Mieszkał wtedy w niemieckim Essen.

Niedługo po tym, jak naziści doszli w Niemczech do władzy, Kurt Hirschland uciekł do Holandii, a następnie do USA. Zanim jednak wyruszył do Stanów Zjednoczonych, portret skonfiskowali w 1940 roku Niemcy okupujący Holandię. Dzieło trafiło to muzeum Stedelijk w Amsterdamie, a Kurt odzyskał je stamtąd kilkanaście lat później. Po jego śmierci trafiło do jego syna, Paula.

"The Times" informuje, że osobą, która sprzedała rysunek za ponad 10 mln dolarów jest Thomas Gibson, londyński kolekcjoner sztuki. Odkupił "La Mousme" w latach 80. od poprzedniego właściciela. Nabywca dzieła pozostaje anonimowy.

Jeden z najlepszych rysunków van Gogha

Giovanna Berazzoni, wiceprzewodnicząca kolekcji XX i XXI wieku w Christie's powiedziała, że "La Mousme" to jeden z najlepszych rysunków, jakie van Gogh kiedykolwiek wykonał. Dodała, że jest innowacyjny, z niesamowicie różnorodnym zakresem pociągnięć, linii i kropek. Gideon Querido van Frank z biura prasowego Muzeum Van Gogha w Amsterdamie powiedział PAP, że "La Mousme" to najważniejszy moment rysownicznej twórczości autora, który tylko potwierdza to, jak wybitnym był artystą. Z kolei ostatni właściciel dzieła, Thomas Gibson, mówił, że rysunek sprawiał mu radość każdego dnia. Przyznał, że nie interesowała go tożsamość kobiety narysowanej przez van Gogha, była dla niego po prostu piękną dziewczyną o przenikliwych oczach.

Zobacz wideo Tak brzmiał głos Fridy Kahlo. Odkryto radiowe nagranie
Więcej o: