Profesor Jerzy Limon nie żyje. Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego chorował na COVID-19

Nie żyje profesor Jerzy Limon, który był dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. O jego śmierci poinformowała rzeczniczka GTS Magdalena Hajdysz. 70-latek zmarł w środowy poranek. Chorował na COVID-19.

Profesor Jerzy Limon był anglistą, pisarzem, tłumaczem, twórcą i dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Zmarł w środę nad ranem w jednym z gdańskich szpitali, zaś bezpośrednio przyczyną jego śmierci był koronawirus. Informację o jego śmierci przekazał również były premier Donald Tusk. "Gdańsk będzie mniejszy bez Ciebie" - napisał polityk.

Prof. Jerzy Limon nie żyje. Otrzymał Honorowy Order Imperium Brytyjskiego

Jerzy Limon był profesorem Uniwersytetu Gdańskiego i został odznaczony medalem Gloria Artis. Był także autorem książek o tematyce szekspirowskiej, które znajdowały się w ofercie polskich oraz zagranicznych wydawnictw. Tworzył także liczne artykuły, eseje, recenzje, powieści, a także przekłady sztuk elżbietańskich i współczesnych.

Prof. Limon był również fundatorem i prezesem Fundacji Theatrum Gedeanense, założonej w 1990 roku w celu odbudowy teatru szekspirowskiego w Gdańsku. Dzięki niej został również zapoczątkowany Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. W 2014 roku profesor otrzymał Honorowy Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera z rąk królowej brytyjskiej Elżbiety II za "szczególne zasługi dla brytyjsko-polskich relacji kulturalnych".

'La Mousme' Van Gogha sprzedana za rekordową kwotę. Dziewczyna o przenikliwych oczach ma nowego właściciela "La Mousme" Van Gogha została sprzedana za rekordową kwotę

Prezydent Gdańska wspomina prof. Limona

Informację o śmierci prof. Limona w mediach społecznościowych zamieściła również prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. "Odszedł prof. Jerzy Limon, wielka postać dla Gdańska, budowniczy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pasjonat i wizjoner, a przy tym pozytywista. Dzięki niemu Szekspir w Gdańsku stał się domownikiem. Po stokroć dziękujemy" - napisała.

Zobacz wideo Piotr Adamczyk z dużą rolą w 2. sezonie "For All Mankind". Gra radzieckiego naukowca
Więcej o: