Banksy nie pokazuje twarzy, ale pokazuje, jak maluje. Nagranie sprzed więzienia to nawiązanie do kultowego programu

Na murze byłego więzienia w Reading (Wielka Brytania) niedawno pojawił się mural, którego autorstwo przypisano Banksy'emu. Ukrywający swoją tożsamość artysta potwierdził tę informację, publikując jednocześnie wideo, na którym widać go przy pracy.

W filmie, który Banksy zamieścił na swoim instagramowym profilu, widać, jak w nocy pojawia się pod budynkiem byłego więzienia. Ma ze sobą szablon i wykonuje na murze graffiti przedstawiające zwisającego na połączonych prześcieradłach mężczyznę, który zdaje się uciekać z zakładu karnego z maszyną do pisania.

Zobacz wideo Pierwsze kinowe premiery od długiego czasu i kryminał retro [POPkultura]

Banksy nocą maluje na murze. Pokazał wideo

Sportretowany mężczyzna wielu osobom przypomina poetę Oscara Wilde’a, który za tymi murami spędził dwa lata. Został skazany na ciężkie roboty po aresztowaniu w 1895 roku i oskarżeniu o "rażącą nieprzyzwoitość z drugim mężczyzną" - chodziło o jego związek z lordem Alfredem Douglasem. Po opuszczeniu więzienia napisał poemat zatytułowany "Ballada o więzieniu w Reading".  

 

W opublikowanym materiale Banksy wykorzystał ujęcia z programu "The Joy of Painting" amerykańskiego malarza Roberta Rossa.

Każdy z nas na zna 'W pustyni i w puszczy' "W pustyni i w puszczy" rasistowskie? MEiN odpowiada na zarzuty posła

Banksy pierwszy raz do obejrzenia w Polsce. Wystawa w Warszawie już otwarta >>

Więzienie w Reading zostało zamknięte w 2013 roku. Władze wystawiły je na sprzedaż w 2019 roku i chcą sprzedać budynek deweloperowi, który miałby przekształcić go w kompleks mieszkaniowy. Protestują przeciw temu m.in. artyści jak Judi Dench, Kenneth Branagh i Natalie Dormer, którzy apelują, by otworzyć tam galerię sztuki. 

Sami swoi, reż. Sylwester Chęciński Który polski film był najchętniej oglądany w telewizji? 63,7 mln - lider mógł być tylko jeden

To nie pierwszy raz, kiedy Banksy "igra" ze swoimi fanami, którzy bardzo chętnie poznaliby jego tożsamość. Choćby w lipcu zeszłego roku zamieścił w sieci nagranie, na którym widać, jak maluje w wagonach zakażone koronawirusem szczury, które nie chcą nosić masek. Nadal jednak niewiele osób wie, kto kryje się pod tym pseudonimem - wśród nich jest np. jego były agent

Więcej o: