Obraz "Prządka" - arcydzieło Jacka Malczewskiego sprzedane za rekordową kwotę

Nasycony symboliką i namalowany z dbałością o wszelkie szczegóły obraz Jacka Malczewskiego "Pożegnanie z pracownią. Prządka", został sprzedany za rekordową kwotę 6 mln 720 tys. złotych. To najwyższa kwota, jaką zapłacono za obraz tego polskiego artysty. Aukcja odbyła się w Agra-Art w niedzielę 21 marca.

- "Prządka" to najdrożej sprzedany na rynku sztuki obraz Jacka Malczewskiego, który do nabywcy trafi za rekordowe 6 milionów 720 tysięcy złotych, bo tyle wyniosła cena tego arcydzieła z dodatkowymi opłatami aukcyjnymi - powiedziała historyk sztuki dr Monika Bryl z domu aukcyjnego Agra-Art.

Poprzednia rekordowa cena, jaką przyszło zapłacić za obraz Malczewskiego, wyniosła 3 mln 658 tys. złotych. Wówczas w Agra-Art licytowano dzieło "Artysta i chimera".

"Prządka" - nieznane dzieło Jacka Malczewskiego

"Pożegnanie z pracownią. Prządka" to obraz, który powstał w 1922 r. Namalowane przez wiekowego już wówczas Jacka Malczewskiego dzieło przedstawia malarkę i pisarkę Michalinę Janoszankę, wcielającą się w rolę prządki przy kołowrotku. To dzieło symboliczne, w którym artysta żegna się z miejscami i ludźmi sobie bliskimi. Uznaje się, że obraz jest jednym z najważniejszych malowideł z ostatniego okresu twórczości Jacka Malczewskiego.

Uwagę zwraca też wielkość obrazu "Prządka". Został on wykonany na imponującym rozmiarami płótnie 175 na 211 cm. Eksperci Agra-Art jeszcze przed aukcją przypominali, że obraz został kupiony z pracowni artysty i do tej pory znajdował się w rodzinnej kolekcji.

- Do tej chwili znajdował się w kolekcji rodzinnej i znany był jedynie z przedwojennej, mało czytelnej reprodukcji. Dziś, po upływie niemal wieku, po raz pierwszy został zaprezentowany szerokiej publiczności. Wróci tym samym do artystycznego obiegu i niewątpliwie stanie się jednym z najczęściej przywoływanych dzieł artysty z ostatniego okresu twórczości - dodaje dr Monika Bryl. 

Zobacz wideo Tak brzmiał głos Fridy Kahlo. Odkryto radiowe nagranie

Podczas tej samej aukcji w Agra-Art, zlicytowano również trzy obrazy Zdzisława Beksińskiego (w tym dwa z kolekcji japońskiej), dzieła Józefa Brandta, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Meli Muter, Juliusza i Wojciecha Kossaków oraz wielu innych klasyków malarstwa.

Więcej o: