Obraz Banksy'ego sprzedany za rekordową kwotę. Pieniądze zasilą brytyjską ochronę zdrowia. "Hołd"

Obraz Banksy'ego, za pomocą którego artysta oddał hołd ochronie zdrowia, został sprzedany za rekordową kwotę 14,4 mln funtów (łącznie z prowizją cena wyniosła 16,8 mln) - podaje Associated Press. Pieniądze wesprą medyków.

Praca zatytułowana "Game Changer", nazywana też hołdem Banksy'ego dla ochrony zdrowia, po raz pierwszy pojawiła się na ścianie w Southampton General Hospital w południowej Anglii w maju ubiegłego roku, podczas pierwszej fali pandemii. Czarno-biały obraz przedstawia chłopca siedzącego na podłodze i bawiącego się zabawką superbohaterki - pielęgniarki walczącej z koronawirusem. Obok niego, w koszu na śmieci, leżą figurki Batmana i Spidermana.

Kiedy obraz się pojawił, szpital poinformował że Banksy zostawił notatkę dla pracowników o treści: "Dziękuję za wszystko, co robicie. Mam nadzieję, że to [dzieło - przyp. red.] trochę rozjaśnia to miejsce, nawet jeśli jest tylko czarno-białe". 

 

Mural Banksy'ego Banksy nie pokazuje twarzy, ale pokazuje, jak maluje. Jest nagranie sprzed więzienia

Pieniądze zostaną przekazane służbie zdrowia

Obraz został sprzedany za kwotę 14,4 mln funtów, jednak kupujący musi zapłacić również prowizję dla londyńskiego domu aukcyjnego Christie's, który przeprowadzał licytację. Całkowity koszt wyniósł zatem 16,8 mln funtów. Dochód ze sprzedaży obrazu, jak już wcześniej zapowiadano, zostanie przekazany brytyjskiej publicznej służbie zdrowia. Dom aukcyjny poinformował, że "znaczącą część" uzyskanej prowizji również przekaże dla NHS.

Banksy - 'The Game Changer' Nowy mural Banksy'ego, tym razem w szpitalu. Zostawił notatkę

Więcej o: