Międzynarodowy Dzień Teatru z YouTube. Do obejrzenia prawie 30 spektakli

Już w piątek, 26 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, rozpocznie się druga edycja festiwalu online - YouTube Dni Kultury. Dzięki współpracy z ponad 30 teatrami, grupami teatralnymi i twórcami, internauci przez trzy dni będą mogli oglądać premiery i archiwalne przedstawienia, operę, spektakle muzyczne, miniatury choreograficzne, a także materiały zza kulis i wyjątkowe wywiady. Wszystkie treści będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców na YouTube

Festiwal online YouTube Dni Kultury potrwa od 26 do 28 marca. W ramach wydarzenia swoje treści udostępni ponad 30 teatrów, grup teatralnych i twórców, w tym. Ponadto, internauci znajdą specjalne materiały na kanałach YouTube Karola Paciorka, Pauliny Mikuły, a także Tomasza Raczka. W programie tegorocznego wydarzenia YouTube Dni Kultury widzowie będą mogli obejrzeć propozycje aż 29 teatrów i grup teatralnych z całej Polski.

Zobacz wideo Każdy z nas może być budżetową wersją Neo lub Chucka Norrisa

YouTube Dni Kultury. Teatralny repertuar pęka w szwach

- Już drugi raz mam unikalną możliwość pracy z polskimi teatrami nad ich obecnością w sieci i muszę przyznać, że obserwowanie transformacji z offline do online w tak ekspresowym tempie jest jednym z moich ulubionych doświadczeń zawodowych - mówi Małgorzata Krasowska, Country Manager YouTube Polska. - Niezwykle cieszy mnie fakt, że z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru do festiwalu dołączyło 29 bardzo różnorodnych teatrów i grup teatralnych z całego kraju - dwa razy więcej niż w poprzedniej edycji - i że internauci będą mogli obejrzeć dodatkowe materiały przygotowane przez Youtuberów. Moim marzeniem jest, aby jak najwięcej fanów sztuki znalazło w bogatym festiwalowym programie coś dla siebie i było jak najbliżej teatrów. Teatry na pewno to wsparcie będą odczuwać i, miejmy nadzieję, ułatwi im to przetrwać ciężki czas rozłąki z widzami. 

Jedną z propozycji jest przedstawienie "Tisza be-Aw" nagrodzonego niedawno Paszportem POLITYKI Teatru 21. Inspirowany tytułowym świętem performans przywołuje pamięć ofiar nazistowskiej akcji T4, będącej "eliminacją życia niewartego życia". Osobiste doświadczenia aktorów, ponure dzieje XX wieku i święto Tisza be-Aw łączą się w jednym miejscu. W spektaklu "Dziewczynka z za/przyszłość boli tylko raz" prezentowanym przez Teatr Nowy w Poznaniu grupa młodych bohaterów próbuje zaradzić zagrożeniom współczesności. Czy będą w stanie współpracować mimo dzielących ich różnic ponad podziałami, wynikającymi z kwestii rasy, wyznania, urodzenia, sytuacji ekonomicznej? 

Kolejną pozycją, która dotyka kilku najbardziej aktualnych problemów współczesności: wykluczenia, samotności, potrzeby akceptacji oraz wielkiego tematu nietolerancji i przemocy z niej wynikającej, jest sztuka "Bierki" powstała na podstawie powieści Marcina Szczygielskiego i zrealizowana przez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Opowieść snuje się wokół relacji dwojga głównych bohaterów - nastolatka i czterdziestoletniej kobiety - do głosu dochodzi każda ze stron, a wzruszenie i przejęcie dotyczy zarówno widzów nastoletnich jak i dorosłych.

Spektaklem, który niewątpliwie uruchomi wyobraźnię dorosłego odbiorcy, jest "Calineczka dla dorosłych". Dla zespołu Teatru Montownia przygody małej, bezbronnej dziewczynki stanowią inspirujący punkt wyjścia do opowiedzenia alternatywnej wersji historii Calineczki, czyli spektaklu o tym, co baśń Andersena skrzętnie w sobie ukrywa.

sala kinowa - zdjęcie ilustracyjneKlątwa? Gdy ten film wchodzi do polskich kin, od razu wprowadzają lockdown

Skłodowska-Curie, Stuhr, Moniuszko i masa muzyki. Co obejrzeć podczas YouTube Dni Kultury?

Teatr PAPAHEMA postanowił wziąć na warsztat postać Marii Skłodowskiej-Curie, która podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. Spektakl "Skłodowska. Radium Girl" przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułach.

Wśród udostępnianych sztuk znajdzie się również propozycja Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. W spektaklu "Wałęsa w Kolonos" na scenie spotyka się ok. 40 osób: Jerzy Stuhr, ekipa aktorska znana widzom Teatru Łaźnia Nowa z występu w "Konformiście 2029", aktorzy-amatorzy w roli antycznego chóru, świadkowie historii, politycy. Twórcy snują wielonarracyjną opowieść na kanwie starożytnej tragedii "Edyp w Kolonos". Interesuje ich archetyp przywódcy, figura lidera, którą odnajdują i w postaci mitologicznej, i w tej współczesnej, stojącej na rozstajach życia politycznego. Jerzego Stuhra zobaczymy także w polskiej klasyce - sztuce "Na czworakach", której nagranie Teatr Polonia postanowił na dłużej udostępnić internautom.

W programie festiwalu YouTube Dni Kultury nie zabraknie też materiałów, w których muzyka odegra jedną z głównych ról. Wszystkim melomanom z pewnością spodoba się propozycja Opery Wrocławskiej, która udostępni widzom "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Spektakl uchodzi za najbardziej patriotyczne polskie dzieło operowe, a pokazywana realizacja, pod dyrekcją Michała Klauzy, transmitowana była na żywo 11 listopada ur., w dniu 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Teatr Wielki - Opera Narodowa zaprezentuje nowy odcinek vloga operowego - "Operowym głosem", z którego internauci dowiedzą się więcej o 10 najczęściej grywanych operach na świecie - najbardziej znanych ariach, najciekawszych historiach i najbardziej skrajnych emocjach. Muzyce najczęściej towarzyszy taniec, dlatego Teatr Wielki - Opera Narodowa pokaże również "Kreacje 13" - siedem wyjątkowych miniatur choreograficznych przygotowanych w całości przez tancerzy Polskiego Baletu Narodowego.

Teatr Wielki w Łodzi zaprosi na kolejny odcinek "Mistrzowie i ich uczniowie", którego gościem będzie Piotr Miciński, wybitny polski artysta oraz pedagog wokalny, współpracujący z Teatrem Wielkim w Łodzi prawie 20 lat. To doskonała okazja, aby posłuchać wspomnień, anegdot i licznych refleksji związanych zarówno z pracą artystyczną, jak i pedagogiczną.

Daniel ObajtekWojcieszek wystawi "Taśmy Obajtka". "Będzie śmiesznie, ale do czasu"

Na festiwalu będzie można także obejrzeć fantazję online o premierze, która się nie odbyła, czyli "Fantazja o Ludwiczku" z chórem końcowym do słów „Ody do radości” Friedricha von Schillera, przygotowaną przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Polskie szlagiery filmowe i kabaretowe przypomni Studio Buffo w drugiej części spektaklu muzycznego „Tyle miłości”, które dodatkowo połączy z rozmową ze Stefanią Grodzieńską.

Widzowie będą mieli również okazję zobaczyć spektakl "ZŁOTA SKAŁA. Opowieść o Robercie Brylewskim" z repertuaru STUDIO teatrgaleria. Przedstawienie reżyseruje Grzegorz Laszuk - powieść o ojcu chrzestnym polskiego punk rocka staje się dla Laszuka okazją do postawienia elementarnych pytań o własne życiowe wybory. W spektaklu przypominane są najważniejsze piosenki Brylewskiego, a na scenie pojawiają się muzycy współczesnej warszawskiej alternatywy, dowodzeni przez Bartka Tycińskiego, współtwórcę słynnych Mitch & Mitch.

Łódzka Grupa Teatralna Start, działająca przy łódzkiej Fundacji Via Culturae, udostępni multimedialny monodram muzyczny "Mój jazz". Jego treść osnuta jest na wspomnieniach Andrzeja Wojciechowskiego, który opowiada o początkach pierwszego w Polsce zespołu jazzowego Melomani. W tym gronie nie mogło też zabraknąć Teatru Muzycznego Roma. Na 17 kwietnia zaplanowano premierę najnowszej produkcji - "Waitress". Kto zagra główne role? Kogo zobaczymy i usłyszymy na deskach Teatru Muzycznego ROMA? Wszystko to w materiale "Prosto zza kulis! Poznaj obsadę musicalu "Waitress”"!

Kwiat Jabłoni - Jacek Sienkiewicz i Kasia SienkiewiczOlsztyn Green Festival ogłasza kolejnych wykonawców. Co za nazwiska!

Śmiech to zdrowie. Klub Komediowy, Teatr Capitol i nie tylko na Międzynarodowy Dzień Teatru

Dla miłośników komedii i form rozrywkowych Teatr Capitol przygotował spektakl "Wykrywacz kłamstw”, w którym okazuje się, że zarówno kłamstwo, jak i chęć odkrycia prawdy mogą być upojnym narkotykiem zmieniającym się w truciznę. Nie zabraknie też realizacji komedii Aleksandra Fredry "Śluby panieńskie". Aktorzy Teatru Małego w Tychach w trakcie przedstawienia online "Magnetyzm w sieci" odkryją na nowo piękno fredrowskiego języka i misternie utkaną intrygę.

Mumio w spektaklu "Welcome Home Boys" w niezwykły sposób połączą teatr i kino. Tytułowi boys ruszą w niezwykłą podróż, która obfitować będzie w rozliczne przygody, spotkania i nieoczekiwane zwroty akcji. Klub Komediowy przedstawi trzeci odcinek serii "Fabularny przewodnik po…", nawiązującej do absurdalnego, kawiarnianego kabaretu literackiego przepełnionego skeczem, monologiem scenicznym i piosenką. Z kolei Grupa AD HOC zapewni "Wieczór Komedii Improwizowanej ONLINE”, składający się z kilkunastu skeczy i piosenek tworzonych na żywo, bez scenariusza, w oparciu o sugestie publiczności i nieograniczoną wyobraźnię improwizatorów. Aby zobaczyć teatr od kulis - jego zakamarki, gdzie zwykle widownia nie ma wstępu, ale też cały trudny i fascynujący proces powstawania spektaklu warto obejrzeć materiał przygotowany przez artystów Teatru Syrena - pełnometrażową komedię kryminalną "Hallo Syrena, czyli premiera się odbędzie".

Warto też zwrócić uwagę na propozycję Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach - opowieść o tym, jak współczesna forma kapitalizmu zawłaszcza naszą rzeczywistość. "≈[prawie równo]" jest zabawnym i jednocześnie nieco brutalnym spektaklem. Twórcy zapewniają publiczności maksimum rozrywki i wykorzystują elementy popkultury, jakich nie było jeszcze w polskim teatrze.

YouTube Dni Kultury. Nuta powagi i nostalgii

Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu zaprezentuje w nowym świetle - nie lekkim i komediowym, ale poważnym - sceny z dramatu "Don Juan" przygotowane przez reżysera Jose Iglesiasa. Teatr Dziewiątka pokaże spektakl "Wyspa Chudych", opowiadający historię polskich dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły się w obozie na ulicy Przemysłowej w Łodzi. Teatr Ucieczkowy w przedstawieniu "Napromieniowany Raj" zabierze widzów w miejsca nieoczywiste i niezwykłe, tak, aby skrupulatnie, a zarazem z artystyczną wolnością opowiedzieć historię wydobywania uranu w tajnych kopalniach na terenie Kowar.

Kolejna propozycja to "NITKA", projekt Grupy Teatralnej PINGWINY (działającej w Centrum Kultury i Sztuki im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierpcu), która pokaże dorastanie z punktu widzenia młodzieży, ich oczami - moment bycia już nie dziećmi, a jeszcze nie dorosłymi. W nostalgiczną podróż zabierze nas Teatr na Ostrowie we Wrocławiu, który zaprezentuje przedstawienie "Tytus, Romek i A’Tomek – Misja Uczłowieczanie". To adaptacja kultowej serii komiksów Papcia Chmiela - Henryka Jerzego Chmielewskiego. Spektakl opowiada o narodzinach Tytusa – małpy zrodzonej z plamy tuszu w pracowni artysty.

I na koniec, Teatr Współczesny zaprasza na "Szelmostwa Lisa Witalisa" - eksperyment teatralny w trybie zdalnym, który powstał na początku pandemii. W projekt zaangażowany był niemal cały zespół aktorski teatru. 

Pełny program wydarzenia YouTube Dni Kultury oraz informacje o wszystkich spektaklach i materiałach znaleźć można na stronie www.youtubednikultury.pl. Większość materiałów będzie dostępna przez 48 godzin od premiery. Spektakle instytucji, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu grantowego widzowie będą mogli oglądać przez 7 dni od premiery.

Więcej o: