Ustalono datę pogrzebu Krzysztofa Pendereckiego. Uroczystość odbędzie się dwa lata po śmierci kompozytora

29 marca od śmierci Krzysztofa Pendereckiego minie dokładnie rok. Kompozytor zmarł w 2020 roku po długiej chorobie. Z powodu pandemii przesunięto datę uroczystości pogrzebowych, które miały mieć formułę państwową. Poinformowano, że oficjalne pożegnanie Pendereckiego oraz odprowadzenie urny z prochami do Panteonu Narodowego odbędzie się dopiero w 2022 r.

O dacie pochówku, który przybierze formę uroczystości państwowych, poinformował  Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. 

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się w 2022 roku z honorami państwowymi

"Czas, jaki upłynął od śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego, był okresem naznaczonym smutkiem i chorobą w rodzinie Pendereckich. Z uwagi na chorobę małżonki kompozytora, Elżbiety Pendereckiej, uroczystości odprowadzenia urny do Panteonu Narodowego zostaną przeprowadzone 29 marca 2022 roku" - informuje Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena w komunikacie przekazanym do mediów.

"Można przypuszczać, że w drugą rocznicę śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego pandemia osłabnie, dzięki czemu w planowanych uroczystościach państwowych będą mogli uczestniczyć przedstawiciele państw i rządów oraz międzynarodowych instytucji, a także przyjaciele i melomani z całego świata pragnący pożegnać Maestro" - podkreślił Andrzej Giza.

Jak podaje "Wyborcza", 2 kwietnia 2020 r. odbyła się rodzinna uroczystość pogrzebowa kompozytora. Urnę z prochami złożono w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie - tam też pozostanie do czasu oficjalnego pogrzebu. Uroczystość miała charakter zamknięty i była przeznaczona wyłącznie dla rodziny artysty.

Krzysztof Penderecki - jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów

Krzysztof Penderecki zmarł w swoim domu w Krakowie 29 marca ubiegłego roku. Był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem muzycznych, honorowym członkiem najważniejszych światowych akademii artystycznych i naukowych, a także doktorem honoris causa 39 uczelni oraz Kawalerem Orderu Orła Białego.

Krzysztof Penderecki stworzył muzykę do wielu cenionych produkcji filmowych. Jego utwory znalazły się w takich filmach, jak m.in. "Lśnienie", "Egzorcysta", "Dzikość Serca", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Katyń", "Ludzkie dzieci", "Wyspa Tajemnic". Jest także autorem czterech oper, ośmiu symfonii oraz wielu utworów instrumentalnych. 

Zobacz wideo Polscy twórcy z Oscarem na koncie
Więcej o: