"Kosmiczna Madonna" Salvadora Dali spędziła 50 lat w prywatnym salonie. Teraz trafia do sprzedaży

"Kosmiczna Madonna" to jedno z mniej znanych dzieł Salvadora Dali. Malarz namalował go w 1958 roku. Portret Matki Boskiej ostatni raz widziany był podczas nowojorskiej wystawy w 1965 r. Po niemal 50 latach dzieło inspirowane Madonną Sykstyńską Rafaela trafia ponownie na rynek.

Przeszło 50 lat wisiała w zaciszu salonu, w domu swojego właściciela. Teraz, po jego śmierci, spadkobiercy postanowili ją sprzedać - mowa o "Madona cosmica", czyli "Kosmicznej Madonnie" jednym z mniej poznanych i zbadanych dzieł Salvadora Dali.

Zobacz wideo Przejęcie obrazu ""Głowa młodej kobiety" Pabla Picassa w 2015 r.

"Kosmiczna Madonna" - dzieło inspirowane kunsztem Rafaela

"Kosmiczna Madonna" to dzieło imponujących rozmiarów; zostało namalowane na płótnie o wymiarach 152,5 na 91,5 cm. Na tyle obrazu Salvador Dali umieścił drugi, opisowy tytuł swojego dzieła: "Cięcie ucha Van Gogha dematerializuje się z przerażającego egzystencjalizmu i eksploduje jak pion podczas olśnienia Madonny Sykstyńskiej Rafaela". 

Do tej pory znane były jedynie czarno-białe zdjęcia tego obrazu. Wystawienie dzieła na sprzedaż przez spadkobierców ostatniego właściciela pozwoliło, po raz pierwszy od 1965 roku, obejrzeć obraz i zobaczyć jego kolory - zwłaszcza dominujące odcienie czerwieni i niebieskiego.

Obraz, który trafia do sprzedaży, jest inspirowany Madonną Sykstyńską, którą Rafael wykonał w XVI w. To jeden z malarzy, których Dali najbardziej podziwiał za ucieleśnienie tradycji klasycznej. 

"Jedno z najbardziej udanych i wyszukanych dzieł sztuki Dalego z okresu powojennego"

Spadkobiercy ostatniego właściciela obrazu wydali oświadczenie, które zawiera opinie ekspertów na temat dzieła Dalego. Jedną z nich jest opinia Eliot H. Kinga, który zapewnia, że "obraz, w całym swoim olśniewającym kolorze, jest jednym z najbardziej udanych i wyszukanych dzieł sztuki Dalego z okresu powojennego". 

Jednocześnie King zapewnia, że swoim obrazem "Dalí przypomina hipotezę średniowiecznych teologów, że Maryja Dziewica poczęła się przez Słowo Boże, a zatem została 'zapłodniona' przez ucho".

Z kolei Enrique Zepeda, również potwierdzający pochodzenie i autentyczność obrazu, mówi o nim: 

Naprawdę wspaniałe w tym obrazie jest to, że wyraża surrealistyczny styl i wrażliwość Salvadora Dali, a jednocześnie tworzy go rodzaj renesansowego klasycyzmu.

Surrealistyczne płótno inspirowane tematyką mistyczną z domieszką nauki

"Kosmiczna Madonna" to jeden z obrazów z epoki mistyczno-nuklearnej, w którym Dali podejmuje tematy religijne przez pryzmat postępu naukowego - nowych odkryć w dziedzinie fizyki jądrowej. Jedną z jego pierwszych manifestacji jest inny obraz - "Madonna z Portlligat", namalowana w dwóch wersjach.

Według Fundacji Gala-Salvador Dalí, "Kosmiczna Madonna" była wcześniej wystawiana tylko trzy razy, za każdym razem w Nowym Jorku: w 1958 r., 1960 r. oraz ostatni raz w 1965 r. 

Ostatnie dzieło Salvadora Dali, które można kupić do celów prywatnych

W oświadczeniu wydanym przez obecnych właścicieli dzieła stwierdza się, że "Kosmiczna Madonna jest ostatnim arcydziełem Dalego, które może nabyć osoba lub podmiot prywatny, ponieważ wszystkie inne tego kalibru znajdują się już w muzeach lub prywatnych kolekcjach na całym świecie".

Powstała specjalna strona internetowa w pełni poświęcona dziełu. Można na niej znaleźć wycinki prasowe na temat obrazu, a także dane kontaktowe do spadkobierców dzieła. Nie podano przybliżonej ceny "Kosmicznej Madonny". 

Więcej o: