Zagadka z nagrodą wartą 750 tys. euro. Poprzednia łamigłówka pozostaje nierozwiązana od 28 lat

Malarz Michel Becker, historyk Vincenzo Bianca oraz pisarze Stephen Clark i Pauline Deysson przygotowali zagadki, które ukryte są w dwóch wersjach książki z łamigłówkami. Osoba lub osoby, które rozwiążą łamigłówki, mogą dostać się do dwóch części klucza, które ukryte zostały na terenie Wielkiej Brytanii i Francji. Prowadzą one do misternie zdobionej szkatułki, która warta jest ponad 750 tys. euro.

Jak podaje "The Guardian", malarz Michel Becker kupił złotą szkatułkę, która została podarowana prezydentowi Francji przez burmistrza Londynu w 1903 roku przed podpisaniem układu "entente cordiale" (8 kwietnia 1904 roku). Na mocy "serdecznego porozumienia" Francja i Wielka Brytania zakończyły spory kolonialne, w tym dotyczące wpływów tych krajów w Egipcie czy Maroku, doprecyzowano też granice kolonii w Afryce i strefy wpływów w Azji. 

Zobacz wideo Najsłynniejsze wpadki w filmach, serialach i nie tylko! Czy naprawdę nie dało się ich uniknąć?

Dwie części klucza ukryte w Wielkiej Brytanii i Francji zaprowadzą do wartej 750 tys. euro złotej szkatułki

Szkatułka została wykonana przez Goldsmiths and Silversmiths Company i wyceniona na 750 tys. euro (ponad trzy miliony złotych). To właśnie to misternie zdobione "pudełko" jest nagrodą dla osoby lub osób, które rozwiążą łamigłówki w książce Beckera, która zostanie opublikowana w czwartek 8 kwietnia. Będzie nosiła tytuł "The Golden Treasure of the Entente Cordiale" ("Złoty Skarb Entente Cordiale").

 

Niezwykła zagadka ma być formą upamiętnienia 117. rocznicy porozumienia. Michel Becker razem z historykiem Vicenzo Biancą oraz pisarzami Stephenem Clarkiem i Pauline Deysson przygotowali książkę w wersji francuskiej i angielskiej. Wydania zawierają różne wskazówki, które prowadzą do dwóch miejsc - jedno znajduje się w Wielkiej Brytanii, a drugie we Francji. Każda książka zawiera dziewięć łamigłówek z ilustracjami Beckera i opisem Pauline Deysson. Czytelnicy będą musieli złamać kod ukryty w ilustracji i znaleźć brakujący fragment tekstu (wiersza), który pozwoli im dotrzeć do skarbu.

Po prawidłowym rozwiązaniu dziewięciu łamigłówek będzie można dowiedzieć się, gdzie zakopano jedną z dwóch części klucza do skarbu. Autorzy przyznają, że dotarcie do skarbu najprawdopodobniej będzie wymagało nowego "serdecznego porozumienia" między odkrywcą lub grupą odkrywców z Francji i Wielkiej Brytanii, choć oczywiście teoretycznie osoba dwujęzyczna mogłaby podjąć się tego wyzwania w pojedynkę. Po odnalezieniu dwóch części klucza, które zostały zakopane w skrzyniach wraz z dokumentacją, należy połączyć klucze i pozostałe informacje, by dotrzeć do szafki, w której Becker schował złotą szkatułkę.

'Kosmiczna Madonna' - nieznane dzieło Salvadora Dali"Kosmiczna Madonna" Salvadora Dali spędziła 50 lat w prywatnym salonie

"To nie będzie łatwe poszukiwanie skarbów". Poprzednia zagadka Beckera jest nierozwiązana od 28 lat

"Aby rozwiązać zagadkę wystarczy papier i ołówek. Czasem jednak będą potrzebne dodatkowe badania... Internet będzie cennym sprzymierzeńcem w znajdowaniu potrzebnych informacji. To nie będzie jednak łatwe poszukiwanie skarbów. Aby zdobyć nagrodę, potrzebna jest wytrwałość" - piszą w zapowiedzi książki Vicenzo Bianca i Michel Becker.

Jak podaje "Ouest-France", nie jest to pierwsza zagadka, w którą zaangażował się Becker. W 1993 roku zilustrował książkę "The Hunt for The Golden Owl". Od tamtego czasu nikomu nie udało się jednak rozwiązać 11 zagadek, które prowadzą do miejsca ukrycia ważącej 15 kg rzeźby, wykonanej ze srebra i złota oraz wysadzanej rubinami i brylantami. Autor powieści, Max Valentine, zmarł w 2009 roku, a lokalizacja ukrytego skarbu znana jest jego prawnikowi.

Więcej o: