MKiDN rozdało granty dla teatru. Wśród beneficjentów zabrakło m.in. Fundacji Krystyny Jandy

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało listę podmiotów, które pomyślnie przeszły nabór do programu "Teatr". W jego ramach wsparcie finansowe otrzyma 58 wnioskodawców. Wśród nich znaleźli się m.in. Stowarzyszenie Muza Dei, Centrum Myśli Jana Pawła II oraz teatr IMKA.

Jak czytamy na stronie MKiDN, strategicznym celem programu "Teatr" jest "wspieranie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnym teatrze". Rządowe dotacje mają pomóc w realizacji zarówno "przedsięwzięć kultywujących tradycję i nawiązujących do najwybitniejszych osiągnięć teatru dramatycznego, jak i projektów skoncentrowanych na kreowaniu nowych wartości, nastawionych na, nierzadko krytyczny, dyskurs o współczesnej rzeczywistości i poszukiwanie oryginalnych środków ekspresji artystycznej". Komu udało się uzyskać dofinansowanie w pierwszym naborze?

Zobacz wideo Kubek w "Grze o tron" i ciężarówka w "Panu Wołodyjowskim", czyli najsłynniejsze ekranowe wpadki

Ministerstwo kultury rozdaje pieniądze dla teatrów

Na trzy kolejne lata dotację w wysokości 450 tys. zł dostało Stowarzyszenie Teatralne CHOREA, które przygotowuje Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Retrospektywy". 300 tys. zł otrzymał Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu na realizację Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Kontakt". 200 tys. zł przyznano Strefie Kultury Wrocław na 10. jubileuszową edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DIALOG. Sporo pieniędzy wpłynie też do Centrum Myśli Jana Pawła II. W tym roku otrzyma ono 176 tys. zł, zaś w przyszłym - 200 tys. zł na przygotowanie i realizację 13. edycji Festiwalu Nowe Epifanie.

437 tys. zł przypadło stowarzyszeniu Muza Dei, działającemu "na rzecz promocji polskiej kultury oraz budowania silnych więzi rodzinnych", które wystawia "Zemstę" Aleksandra Fredry (290 tys. zł) oraz "Powrót posła" Juliana Ursyna Niemcewicza (147 tys. zł). Reżyserem "Zemsty" jest Michał Chorosiński, mąż posłanki PiS Dominiki Chorosińskiej. Na 345 tys. zł, rozłożone na trzy kolejne lata, może z kolei liczyć Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, odpowiedzialne za Festiwal Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie".

Wsparcie od ministerstwa otrzyma też m.in. prowadzony przez Tomasza Karolaka teatr IMKA, gdzie odbędzie się festiwal "Polska w Imce" (150 tys. zł). Jerzy Zelnik, któremu przyznano 50 tys. zł, stworzy projekt "Mój Norwid", zaś Ewa Błaszczyk otrzyma 57 tys. zł na realizację monodramu "Tamara Biakow" na podstawie sztuki teatralnej Jacka Góreckiego. Z pełną listą beneficjentów można się zapoznać pod tym linkiem.

Dotacje MKiDN dla teatru. Poza listą m.in. Fundacja Krystyny Jandy

Poza gronem podmiotów, które otrzymały dotacje, znalazła się m.in. poznańska Fundacja Malta i Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury, prowadząca w Warszawie teatr Polonia oraz Och-Teatr. Onet przypomina, że kilka lat temu Fundacja Malta zawarła z MKiDN umowę, wedle której ministerstwo zobowiązało się do wypłacania co roku dotacji celowych na organizację Malta Festival Poznań. W 2017 roku wypłatę wstrzymano, ponieważ jednym z kuratorów imprezy był Oliver Frljić, reżyser kontrowersyjnego spektaklu "Klątwa". Sprawa skończyła się w sądzie - MKiDN musiało wypłacić organizatorom festiwalu 300 tys. zł z odsetkami.

Więcej o: