World Press Photo 2021. Znamy zwycięzców. Wśród nagrodzonych także Polak i dwie Polki

Na gali World Press Photo co rok nagradzani są najbardziej utalentowani fotoreporterzy. W 2021 roku nagrody otrzyma aż trzech Polaków. Dwie reporterki - Karolina Jonderko w kategorii "Projekty długoterminowe" oraz Natalia Kepesz w kategorii "Porterty", a także reporter Tomasz Markowski w kategorii "Sport - zdjęcie pojedyncze".

Autorem zdjęcia roku 2021 w konkursie Word Press Photo został Duńczyk, Mads Nissen prezentując zdjęcie "Pierwszy uścisk" - przedstawia scenę przytulenia się starszej kobiety do pielęgniarki po pięciu miesiącach bez fizycznego kontaktu z kimkolwiek. W kategorii "Sprawy współczesne - fotoreportaż" pierwsze miejsce zajął Aleksiej Wasiliew za udokumentowanie powstawania filmu o syberyjskim ludzie Sakha "Sakhawood" (zdjęcie główne tekstu). Z kolei drugie miejsce w tej kategorii przypadło Mayi Alleruzzo z USA - za fotoreportaż o Jazydach w Państwie Islamskim.

Zobacz wideo Aplikacja Photoshop Express - pomoże zapanować nad zdjęciami

Karolina Jonderka, projekt "Reborn". "Lalki wyglądają i pachną jak prawdziwe dzieci"

W konkursie nagrodzono także Polaków. Karolina Jonderko, autorka projektu "Reborn", dostała drugą nagrodę w kategorii "Projekty długoterminowe". Uwiecznia niemowlęta wykonane z winylu.

Niemowlęta budzą silne emocje u dorosłych. Dbamy o nie z troską i delikatnością, kochamy je. Zaskakujące jest to, że dzieje się tak, nawet jeśli nie są one prawdziwe.

- pisze na swojej stronie internetowej Karolina. Tworzone przez nią lalki - jak wskazuje - wyglądają i pachną jak prawdziwe dzieci, działają jak narzędzie terapeutyczne, mają ze sobą aktu urodzenia z wagą i wzrostem.

Zdjęcie 'Przebudzenia' Tomasza Kaczora nagrodzone World Press Photo 2020 w kategorii portretPolak nagrodzony World Press Photo. Tomasz Kaczor wyróżniony za portret

Udowodniono, że przytulanie dziecka powoduje wydzielanie hormonów, które dają poczucie dobrego samopoczucia. Przynoszą komfort

- pisze Karolina Jonderko i dodaje, że każdy ma swój powód, dla którego posiada taką lalkę. Wskazuje też, że pozwalają one m.in. radzić sobie ze stratą własnego dziecka, depresją czy traumą. 

Natalia Kepesz, "Niewybuch"

Fotoreporterka Natalia Kepesz została laureatką trzeciej nagrody w tegorocznym World Press Photo w kategorii "Portret". Została wyróżniona za projekt "Niewybuch", fotorelację z obozów paramilitarnych dla dzieci w Polsce. Cykl przedstawia trzech chłopców, którzy uczestniczą w obozie wojskowym i biorą udział w symulacji akcji ratunkowej po tym, jak nastąpił atak z użyciem broni chemicznej.

Łomża chce ratować jedyne kino w mieście. Pomocy udzielił Urząd MiejskiŁomża chce ratować jedyne kino w mieście. Pomocy udzielił Urząd Miasta

'Niewybuch' umożliwia wgląd w świat obozów wojskowych, zjawiska, które w ostatnich latach zaczęło napływać do Polski. Oprócz nauki podstaw wojskowych, dzieci i młodzież są przez zabawę indoktrynowane w posłuszeństwie, nieustraszoności i patriotyzmie. Pomiędzy fałszywą krwią, musztrą i nieograniczonym użyciem broni, praca stawia pytanie o emocjonalne skutki edukacji wojskowej i podejmuje kwestię napięcia między poszukiwaniem przygody przez dziecko a ekscesami polskiego kultu wojskowego

- pisze na swojej stronie internetowej Natalia Kepesz.

Tomasz Markowski, kraksa na finiszu Tour de Pologne w Katowicach

Tomasz Markowski związany od 1999 roku z "Przeglądem Sportowym" został wyróżniony trzecią nagrodą w kategorii "Sport - zdjęcie pojedyncze". Przedstawił fotografię z wypadku na finiszu odcinka Tour de Pologne w Katowicach w sierpniu 2020 roku. Poważnie ranny został wtedy Dylan Groenwegen, holenderski kolarz.

Nie myślę w takich chwilach o nagrodach, nie wysyłałem nigdy za dużo zdjęć na konkursy, natomiast to tam bardziej miałem takie wrażenie, że coś się niedobrego dzieje. Wyglądało to naprawdę groźnie, akcja ratunkowa po wypadku trwała długo, więc nie myślałem wtedy o zdjęciach ani o nagrodach. Zresztą, tuż po zdarzeniu nie wykonałem już wielu zdjęć

- cytuje Tomasza Markowskiego Onet. Fotoreporter dodał, że to był jeden z najgorszych wypadków, jakie fotografował.

Więcej o: