Tajemnicza brunetka na wrocławskim Manhattanie. Kim jest kobieta ze zdjęcia Chrisa Niedenthala?

Muzeum Architektury we Wrocławiu szuka kobiety ze zdjęcia Chrisa Niedenthala, które wykonane zostało latem 1982 roku. "Po niemal czterdziestu latach, chcemy wreszcie wyjaśnić tę zagadkę" - pisze w komunikacie placówka. Pracownicy muzeum mają nadzieję, że z pomocą mieszkańców uda im się dowiedzieć, kim jest tajemnicza mieszkanka wrocławskiego Manhattanu.

Zdjęcie Chrisa Niedenthala wykonane zostało w upalne lato 1982 roku. Przedstawia młodą kobietę ubraną w kolorową sukienkę, która jedną ręką odgarnia włosy z twarzy. Znajduje się ona na balkonie jednego z budynków, który należy do zespołu nazwanego wrocławskim Manhattanem.

Zobacz wideo Popkultura odc. 74

"Kim jest kobieta ze słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala?" Muzeum Architektury we Wrocławiu prosi o pomoc w rozwiązaniu zagadki

Jak podaje Muzeum Architektury we Wrocławiu, zdjęcie to jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej publikowanych zdjęć dotyczących tego kompleksu mieszkaniowego. Chris Niedenthal zrobił je, gdy podczas spaceru po Wrocławiu trafił na osiedle zlokalizowane między placem Grunwaldzkim i mostem Grunwaldzkim. Fotografowi udało się wejść do niektórych mieszkań i z okien zrobić serię zdjęć - w tym to najsłynniejsze.

"Kim jest kobieta ze słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala? Studentką wynajmującą stancję, córką właścicieli, przyjaciółką rodziny, a może to jej własne mieszkanie? Jeśli to ostatnie, to mieszka tu sama czy z rodziną? Nie wiemy o niej właściwie nic, choć przez lata narosło wokół jej postaci wiele mitów. Najpopularniejszym z nich i całkowicie nieprawdziwym, choć uporczywie powracającym, jest opowieść, że to portret samej projektantki Manhattanu, architektki Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Po niemal czterdziestu latach chcemy wreszcie wyjaśnić tę zagadkę" - napisało na swojej stronie wrocławskie muzeum.

Pracownikom muzeum udało się ustalić jedynie, że tajemnicza kobieta mieszkała przy placu Grunwaldzkim 8, najprawdopodobniej na drugim piętrze budynku. Ustalenia te pomogą muzeum zrealizować rozszerzoną, polską wersję dokumentu "Po polski Manhattan", który opowiada historię Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak - pierwszej kobiety z dyplomem architekta we Wrocławiu.

Osoby, które mają jakiekolwiek informacje na temat kobiety ze zdjęcia, proszone są o kontakt telefoniczny: 71 369 99 34 lub za pośrednictwem maila: muzeumarchitektury@gmail.com.

Na zdjęciu - Aleksiej Wasiliew, pierwsze miejsce w kategorii 'Sprawy współczesne - fotoreportaż'
World Press Photo 2021. Polak i dwie Polki wśród nagrodzonych

Jadwiga Grabowska-Hawrylak - pierwsza architektka we Wrocławiu

Budynek sfotografowany przez Chrisa Niedenthala został zaprojektowany w latach 1967-1970 przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak. Budynki oddano do użytku w latach 1976-1978. Na wrocławski Manhattan składa się sześć budynków mieszkalnych oraz trzy pawilony handlowo-usługowe. Są one wpisane do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego.

Na kompleks budynków mieszkalnych składają się wieżowce o wysokości 16 pięter. Pierwotny projekt zakładał, że budynki będą wykonane z białego betonu, wykończone cegłą klinkierową i drewnem przy balkonach. We wnękach elewacji miały zostać zasadzone rośliny pnące. Projekt jednak okrojono ze względu na koszty. Zastosowano też materiały o niższej jakości, niż przewidywała to architektka. Jadwidze Grabowskiej-Hawrylak udało się jednak wprowadzić tarasy widokowe ze świetlicami na dachach wszystkich bloków, balkony pokryte zostały klinkierem, a do budowy bloków użyto ostatecznie prefabrykatów betonowych o nieregularnej formie.

Jadwigę Grabowska-Hawrylak była przedstawicielką polskiego modernizmu i pierwszą kobietą, która uzyskała dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej (w 1950 roku), a także pierwszą laureatką Honorowej Nagrody SARP. Jej pierwsze projekty dotyczyły odbudowy zniszczonych w czasie wojny historycznych obiektów. 

Królewscy biografowie powiedzieli, który wątek z 'The Crown' nie spodobał się księciu FilipowiKtóry wątek z "The Crown" nie spodobał się księciu Filipowi?

Więcej o: