Wrocław. Z Manhattanu do gabinetu stomatologicznego. Kobieta ze zdjęcia Chrisa Niedenthala odnaleziona

"Szukamy kobiety ze słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala!" - kilka dni temu informowało Muzeum Architektury we Wrocławiu. Kobieta znalazła się zaledwie po trzech godzinach od publikacji ogłoszenia. Wiadomo, gdzie jest i co teraz robi.

Chodzi o zdjęcie z 1982 roku, na którym jeden z najbardziej cenionych na świecie reporterów uwiecznił młodą dziewczynę stojącą na balkonie wieżowca należącego do słynnego wrocławskiego Manhattanu. Kobieta ze zdjęcia jest dzisiaj dentystką, mieszka w Kłodzku.

Zobacz wideo Pionowy Las w mieście. Znakomity pomysł na walkę z trującym smogiem

Fotografia Chrisa Niedenthala. Kobieta z wrocławskiego Manhattanu odnaleziona w trzy godziny

Wiedzieliśmy, że internet i media mają ogromną moc, ale szybkość, z jaką dzięki Wam rozwikłaliśmy tę zagadkę, zaskoczyła nas totalnie! 

- napisano na facebookowym profilu wrocławskiego Muzeum Architektury. Po zaledwie trzech godzinach od publikacji ogłoszenia o poszukiwanej kobiecie, bohaterka "najlepiej rozpoznawalnego i najchętniej publikowanego zdjęcia wrocławskiego Manhattanu zdjęcia" znalazła się. 

Dziewczyna, która w 1982 roku stanęła na balkonie na dziewiątym piętrze wieżowca, mieszka dzisiaj w Kłodzku i jest stomatologiem. W czasie, kiedy zrobiono słynne zdjęcie, była świeżo po maturze i przygotowywała się do egzaminów wstępnych na Akademię Medyczną. 

Ten dzień pamięta jako wyjątkowo upalny; wyszła na balkon, by chwilę odpocząć od nauki i zaczerpnąć świeżego powietrza. Na balkonie 9 piętra, w bloku naprzeciw, stał właśnie Chris Niedenthal

- relacjonuje Muzem. W poszukiwaniach "tajemniczej kobiety, która od dekad rozbudza wyobraźnię pasjonatów historii miasta" pomagała fundacja polsko-portugalska Entre fundação luso - polaca Entre i studio filmowe Kova Production.

Muzeum Architektury: Pretekstem do poszukiwań jest realizowany właśnie dokument

Wrocławskie Muzeum Architektury zdradziło na swojej stronie internetowej co sprawiło, że rozpoczęto poszukiwania kobiety z liczącego już cztery dekady zdjęcia. Chodzi o film.

Właśnie realizowany jest dokument o najbardziej znanym projekcie Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, pierwszej architektki we Wrocławiu. Dokument miał premierę w Portugalii w grudniu 2020 roku.

Obecnie Muzeum Architektury i studio Kova Production pracują nad polską, rozszerzoną wersją filmu, a jego "osią przewodnią" mają być właśnie poszukiwania kobiety ze zdjęcia Niedenthala z 1982 roku.

Więcej o: