Znane obrazy. Najpopularniejsze dzieła wielkich malarzy

Znane obrazy to te, które kojarzy każdy z nas i bez trudu jest w stanie je zidentyfikować, podając chociażby ich twórców. Oto kilka najpopularniejszych dzieł powstałych na przestrzeni wieków.

Znany obraz, czyli malowidła, które rozpozna każdy

Znane obrazy zapadają nam w pamięć na lata i w każdej sytuacji jesteśmy w stanie je rozpoznać i zidentyfikować. Jest to w znacznej mierze konsekwencją tego, że zdecydowana większość ludzi jest wzrokowcami, tzn. zapamiętuje rzeczy, które widzi. Znane obrazy często są wystawiane tylko i wyłącznie w muzeach lub trafiają do prywatnych kolekcji, dlatego podziwiać je można tylko na kartach albumów lub dzięki licznym replikom, które wiszą w niektórych domach. Do najbardziej znanych obrazów z całą pewnością można zaliczyć:

 • "Mona Lisa" Leonardo da Vinci (1503-1509)

Obraz słynnego wynalazcy, malarza i konstruktora, Leonarda da Vinci, znajduje się obecnie w paryskim Luwrze, ale mimo to, że wiele osób nigdy nie zobaczy go na żywo, nie zmienia to faktu, że jest to bardzo popularne malowidło, wokół którego narosło mnóstwo legend i tajemnic. Niektóre z nich wykorzystali twórcy literaccy czy filmowi, osnuwając fabułę swoich dzieł wokół tego słynnego obrazu. Obraz jest jednym z najcenniejszych dzieł epoki renesansu. Wykonany techniką olejną z zastosowaniem nowatorskiej opcji sfumato - łagodnego przejścia od jasnych do ciemnych barw, co dodaje miękkości i tajemniczości obrazowi. 

Mona LisaMona Lisa .

 • "Słoneczniki" Vincent van Gogh (od 1887)

"Słoneczniki" to seria obrazów namalowanych przez Vincenta van Gogha. Powstało ogółem 11 obrazów, których motywem przewodnim są właśnie słoneczniki. Dzieła po części swoją popularność zawdzięczają biografii van Gogha, który cierpiał na chorobę psychiczną i prawdopodobnie popełnił samobójstwo. Jego malarstwo odznaczało się żywą kolorystyką, która oddziałuje na widza i wzbudza w nim skrajne emocje.

'Słoneczniki' Vincent van Gogh. Zdjęcie ilustracyjne'Słoneczniki' Vincent van Gogh. Zdjęcie ilustracyjne Everett Collection/shutterstock.com

 • "Krzyk" Edvard Munch (1893)

Obraz "Krzyk" to jeden z tych obrazów, który raz zobaczony zapada w pamięć na zawsze. Jest to malowidło ekspresjonistyczne, które ukazuje bliżej nieokreślonego człowieka, który przeżywa potężne emocje. Wiele osób interpretuje ten obraz jako wyrażający ból związany z egzystencją współczesnego człowieka.

'Krzyk' Edvard Munch. Zdjęcie ilustracyjne'Krzyk' Edvard Munch. Zdjęcie ilustracyjne Arif_S/shutterstock.com

Popularne obrazy, których reprodukcje możesz znaleźć w swoim domu

Popularne obrazy często są reprodukowane i w takiej postaci trafiają do różnych odbiorców. Jednym z najczęściej powielanych, popularnych obrazów jest "Pocałunek" Gustawa Klimta. Trudno znaleźć osobę, która nie znałaby obrazu "Ostatnia wieczerza" Leonardo da Vinci czy "Impresja, wschód słońca" Claude'a Moneta. Takich zapadających w pamięć malowideł jest o wiele więcej i z pewnością należy tu także wymienić:

 • "Dziewczyna z perłą" Jan Vermeer
 • "Narodziny Wenus" Sandro Botticelli
 • "Stworzenie Adama" Michał Anioł
 • "Straż nocna" Rembrandt

'Stworzenie Adama' Michał Anioł. Kaplica Sykstyńska. Zdjęcie ilustracyjne'Stworzenie Adama' Michał Anioł. Kaplica Sykstyńska. Zdjęcie ilustracyjne Creative Lab/shutterstock.com

Obrazy sławnych malarzy

Obrazy sławnych malarzy znane są w najdalszych zakątkach świata. Większość z nich to dzieła, które powstały już jakiś czas temu i zdążyły zyskać sławę, nie tylko wśród znawców malarstwa, ale także wśród zwykłych ludzi, do których przemawiają dzięki niesionemu ładunkowi emocjonalnemu, oddanemu za pomocą barw. Do takich dzieł zaliczyć należy m.in.:

 • "Dama z gronostajem" Leonardo da Vinci
 • "Wolność wiodąca lud na barykady" Eugéne Delacroix
 • "Guernica" Pablo Picasso
 • "Saturn pożerający własne dzieci" Francisco Goya
 • "Panny z Awinionu" Pablo Picasso
 • "Trwałość Pamięci" Salvador Dalí

Trwałość Pamięci, Salvador Dali. Zdjęcie ilustracyjne, Anton_Ivanov/shutterstock.comTrwałość Pamięci, Salvador Dali. Zdjęcie ilustracyjne, Anton_Ivanov/shutterstock.com Trwałość Pamięci, Salvador Dali. Zdjęcie ilustracyjne, Anton_Ivanov/shutterstock.com

Obrazy polskich malarzy: najwybitniejsze dzieła nie tylko o tematyce historycznej

Kiedy myślimy o obrazach polskich malarzy, wielu z nas wyświetla się w głowie nazwisko Jana Matejki, który bez wątpienia jest jednym z największych polskich artystów. To jemu zawdzięczamy szereg dzieł o charakterze historycznym, np. "Bitwa pod Grunwaldem", "Konstytucja 3 maja", "Wernyhora" czy "Unia lubelska". Niemniej jednak grono znanych polskich artystów jest zdecydowanie szersze, a do najbardziej popularnych obrazów polskich malarzy zaliczyć należy m.in.:

 • "Babie lato" Józef Chełmoński
 • "Żydówka z pomarańczami" Aleksander Gierymski
 • "Targ na kwiaty przed kościołem św. Magdaleny w Paryżu" Józef Pankiewicz
 • "Szał uniesień" Władysław Podkowiński
 • "Hamlet polski. Portret Aleksandra Wielopolskiego" Jacek Malczewski
 • bez tytułu Zdzisław Beksiński.

Obraz Jana Matejki 'Bitwa pod Grunwaldem'Obraz Jana Matejki 'Bitwa pod Grunwaldem' Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz wideo Popkultura odc. 74
Więcej o: