Teatr Telewizji w opałach. "Rz": Mimo 2 mld dotacji dla TVP scena upada

Czarne chmury zgromadziły się nad Teatrem Telewizji. Jak pisze na łamach "Rzeczpospolitej" Małgorzata Piwowar, pod koniec marca bez podania powodów odwołano dotychczasową dyrektorkę Kalinę Zalewską. Według nieoficjalnych informacji u steru Teatru TV miała ją zastąpić Kalina Cyz, szefowa TVP Kultura, która "nie ma kompetencji zawodowych do objęcia tego stanowiska".

Teatr Telewizji to instytucja Telewizji Polskiej, zajmująca się produkcją i emisją telewizyjnych spektakli teatralnych. Pierwszy spektakl, "Okno w lesie" w reżyserii Józefa Słotwińskiego, pojawił się antenie jeszcze w 1953 roku - od tamtej pory pokazano prawie 5,5 tys. przedstawień. Od ponad 15 lat udział Teatru TV w ramówce staje się jednak coraz mniejszy.

Zobacz wideo Aktorzy Teatru 21 odgrywają prawdziwe komentarze internautów z czasu lockdownu

"Największy teatr na świecie" ma kłopoty

- W nowym sezonie Teatr TV będzie się starał o emisję dwóch premier miesięcznie, czyli o równowagę między nowymi i powtórkowymi spektaklami - zapowiadała jeszcze we wrześniu Kalina Zalewska, p.o. dyrektora Agencji Kreacji Teatru Telewizji. Widzowie będą mogli obejrzeć spektakle w TVP1, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP ABC oraz na vod.tvp.pl. - To jest już truizm, że jesteśmy największym teatrem na świecie, bo rzeczywiście tak jest - zapewniał podczas prezentacji planów Teatru Telewizji prezes TVP Jacek Kurski.

Jak udało się ustalić "Rz", Zalewska nie szefuje już Agencji Kreacji TT, czego nie komentuje zespół rzeczników TVP. Najprawdopodobniej zastąpiła ją Kalina Cyz, która od 2018 roku jest związana z TVP Kultura. Zapytaliśmy TVP, czy potwierdzają te informacje, jeśli odpowie, zamieścimy je w tekście. 

Małgorzata Piwowar w "Rz" wspomina, że Cyz zaczęła pracę "w roli redaktorki w redakcji muzycznej TVP Kultura i zdumiewająco szybko awansowała na szefową tej anteny". W trakcie kadencji Cyz z ramówki zniknął m.in. "Tygodnik Kulturalny", zaś samą stację wcielono do Centrum Kultury i Historii TVP. Piwowar zauważa także, że sam Teatr Telewizji stracił niezależność, bo przestała istnieć powołana 1 czerwca 2018 roku Agencja Kreacji Teatru Telewizji Polskiej. Jej zadaniem było przygotowywanie oferty spektakli Teatru Telewizji dla wszystkich anten i dla TVP VoD oraz ich produkcja. Tymczasem, produkcja spektakli została przeniesiona do Agencji Kreacji Filmu i Serialu TVP, a przez kilka miesięcy, ze względu na pandemię, realizację spektakli w ogóle zawieszono.

Ostatnio o Teatrze Telewizji było głośniej, gdy w marcu pokazywany był dobrze przyjęty "Lewiatan" Borisa Akunina, w adaptacji Cezarego Harasimowicza i reżyserii Bartka Konopki, znanego z nominowanej do Oskara produkcji "Królik po berlińsku". To chyba jednak jedyna budząca takie zainteresowanie premiera sezonu - o wiele większym rozgłosem cieszyła się wiadomość, że w styczniu 2021 roku na oficjalnym profilu Teatru Telewizji TVP na Instagramie opublikowano zdjęcie z serduszkami WOŚP, które po krótkim czasie zostało usunięte.  

Więcej o: