Muzea dla dzieci - lista inspirujących miejsc dla maluchów i starszaków

Muzea dla dzieci - dom figur woskowych, a może podróż retro w klimacie Stranger Things? Sprawdź kultowe muzea dla dzieci, które trzeba zobaczyć.

Muzeum dla dzieci na każdą okazję 

Bardzo ważnym punktem w planowaniu urlopu lub rodzinnego weekendu jest sprawdzenie prognozy pogody. W tym roku aura za oknem bywa kapryśna dlatego oprócz miłych chwil na piknikach i w parkach rozrywki warto też zaplanować wizytę w muzeum. To też dobry pomysł na urodziny dziecka. Poniżej znajdziesz listę ciekawych miejsc w kategorii muzeum dla dzieci

Zobacz też: Sztuka średniowiecza. Najważniejsze cechy, przedstawiciele i przykłady

Muzea dla dzieci: Warszawa. Kultowe miejsca 

Warszawa jest mało intuicyjnym miastem, latem ze względu na liczne prace remontowe oraz budowlane potrafi naprawdę zaskoczyć. Z tych właśnie powodów pierwszą wizytę w stolicy warto dokładnie zaplanować. Poniżej prezentujemy kilka kultowych muzeów dla dzieci w Warszawie:  

 • Centrum Nauki Kopernik 

Strefy i aktywacje dedykowane dla dzieci w różnym wieku (galeria Bzzz!, Planetarium Niebo, Teatr Robotyczny, Teatr Wysokich Napięć, Majsternia) czyni to miejsce wspaniałą rozrywką dla całej rodziny. Więcej informacji dostępnych jest na stronie placówki.

 • Muzeum etnograficzne 

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie - pod tą nazwą kryje się magiczne miejsce, gdzie można wszystkiego dotknąć i sprawdzić jak działa. Zamiast tradycyjnego ''nie dotykaj'' dzieciaki mają tu pełne pole do testów na własnej skórze. Szczegóły poznasz na stronie muzeum.  

 • Niewidzialna wystawa 

To propozycja dedykowana starszakom (rekomendowana dla dzieci powyżej 9. roku życia), ekspozycja podzielona jest na dwie części: widzialną i niewidzialną. Dzieci mogą dokładnie obejrzeć przedmioty codziennego użytku oraz zapoznać się z alfabetem Braille'a. Szczegóły dostępne są tutaj

Zobacz wideo Zabawki, które pomogą twojemu dziecku rozwijać umiejętności

Muzeum dla dzieci: Kraków. To trzeba zobaczyć!

Po drodze w góry lub podczas rodzinnego weekendu śladami Smoka Wawelskiego warto zabrać maluchy w miejsca, które zapamiętają na długo. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych propozycji muzeów dla dzieci w Krakowie: 

 • HistoryLand

HistoryLand zaprasza w interaktywną podróż przez historię Polski zbudowaną z klocków LEGO. Makieta zbudowana z miliona małych elementów przenosi odwiedzających między innymi do Biskupina i na Pola Grunwaldu, gdzie można stoczyć prawdziwą bitwę. Sprawdź szczegóły na stronie internetowej muzeum.

 • Kraków Wax Museum

Zdjęcie z Jasiem Fasolą, Beyonce, a nawet Marylin Monroe. Tutaj jest to możliwe, aktorzy, piosenkarze i celebryci czekają na odwiedzających jak żywi. Ciekawa propozycja, gdy pada i temperatura na zewnątrz nie sprzyja spacerom. Szczegóły tutaj

 • Muzeum Elektroniki 

To miejsce zaprasza w podróż retro po latach 80. i 90. XX wieku. Konsole, radia, komputery gramofony, szpulowce. Z pewnością doskonale odnajdą się tutaj wszyscy fani serialu Stranger Things. Szczegóły na stronie internetowej.

Zobacz też: Salvador Dali: obrazy, które wywierają na odbiorcy niezapomniane wrażenie

Muzeum zabawek - historia lalki i pluszowego misia 

Na koniec dnia dzieci i tak najbardziej ucieszy miejsce pełne zabawek, poniżej prezentujemy kultowe adresy w kategorii: muzeum zabawek. Przy okazji letniego wyjazdu można zaplanować popołudnie w magicznej krainie baśni. Sprawdź, które miejsce będzie po drodze. 

 • Galeria Starych Zabawek w Gdańsku
 • Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach.
 • Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju.
 • Muzeum Lalek w Pilźnie.
 • Muzeum Zabawek i Bajek w Toruniu.
 • Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

Zobacz też: Sztuka renesansowa - cechy, przykłady i najwybitniejsi przedstawiciele

Więcej o: