Tomasz Wiater nie żyje. Rysownik związany z tygodnikiem "NIE" miał 52 lata

Nie żyje Tomasz Wiater. Rysownik, który od blisko trzech dekad był związany z tygodnikiem "NIE", zmarł w wieku 52 lat. Informacja o jego śmierci pojawiła się na facebookowej stronie "NIE".

"Wczoraj wieczorem otrzymaliśmy bardzo smutną wiadomość. Zmarł Tomasz Wiater, nasz wybitny rysownik. Nie tyle współtworzył tygodnik "NIE", co wręcz nim był. Jego kreska towarzyszyła pismu od samego początku. Tomek zapewne by nas za to wyśmiał, ale wyjątkowo nie ma dziś u nas nastroju do żartów" - czytamy na profilu "NIE" we wpisie opublikowanym we wtorkowe przedpołudnie. Przyczyny śmierci Wiatera nie są znane.

Rysownik Tomasz Wiater nie żyje

Tomasz Wiater urodził się w 1969 roku w Zakopanem. Tam ukończył liceum plastyczne im. Antoniego Kenara, dalej zaś kształcił się na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie. W latach 1997-1998 odbył staż artystyczny w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu, zaś po powrocie do kraju podjął pracę w warszawskiej ASP. 

Jako rysownik zadebiutował w latach 80. Specjalizował się w satyrycznych komentarzach wokół tematów politycznych, społecznych i religijnych. W 1992 roku nawiązał stałą współpracę z tygodnikiem "NIE" - właśnie stamtąd pochodzą jego najpopularniejsze rysunki. Przez kilka lat Wiater prezentował je na stronie Wiater w oczy, później przeniósł się do mediów społecznościowych.

Jego prace były pokazywane na licznych wystawach, m.in. w Muzeum Karykatury w Warszawie. W coroczną Noc Muzeów kilkakrotnie udostępniał zwiedzającym swoją pracownię na Grochowie.

Tomasz Wiater był stypendystą i laureatem wielu nagród, m.in. na Festiwalu Satyry Europejskiej. Na jego koncie są także książki "Habemus pamparampampam", "Siwy Dym!" oraz "Duda plus". Należał do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury i Związku Polskich Artystów Plastyków.

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich
Więcej o: