Warszawa. Rusza wystawa dzieł Zdzisława Beksińskiego. Zaprezentowanych zostanie 27 obrazów

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej we wtorek została otwarta wystawa dzieł malarskich Zdzisława Beksińskiego. To już czwarta wystawa prac artysty w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Na wystawę "Beksiński" składa się 27 obrazów, które pochodzą ze zbiorów prywatnych Anny i Piotra Dmochowskich. Obrazy Beksińskiego będzie można oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym do jesieni 2021 roku. 

Zobacz wideo "Ostatnia rodzina" - oficjalny zwiastun filmu o Beksińskich

Piotr Dmochowski: Beksiński nigdy nie zdradzał, co ma wpływ na jego twórczość

Piotr Dmochowski w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zwraca uwagę, że twórczość Beksińskiego z ostatnich lat dotyka tematów egzystencjalnych - śmierci, życia i nieśmiertelności. Jak mówi, zawsze fascynowała go niespotykana wyobraźnia Beksińskiego.  - Uważam, że takiej wyobraźni nie miał nikt - podkreślił. Jak dodaje, malarz miał niezwykle ciekawą osobowość i nieograniczoną wyobraźnię, która przejawia się w różnorodnej koncepcji jego obrazów.

Tomasz Beksiński w 1994 roku Rozdawali płyty, które Beksiński podarował Trójce w testamencie. Mamy komentarz PR

- Beksiński nigdy nie zdradzał, co ma wpływ na jego twórczość, a interpretację swoich dzieł pozostawiał odbiorcy - dodaje Piotr Dmochowski.  - Wręcz mi mówił, że jeżeli będziemy to zgłębiać, to mnie to zahamuje, moja swobodna wyobraźnia zostanie w jakiś sposób usztywniona - wyjaśnia Dmochowski. I zwraca uwagę, że Beksiński często słuchał muzyki, która niewątpliwie na niego wpływała.

21.12.2009 POZNAŃ , OBRAZY Z WYSTAWY PT .' BEKSIŃSKI ZNANY I NIEZNANY ' W POZNAŃSKIEJ GALERII PROFIL Obrazy Beksińskiego: posępne i mroczne, ale harmonijne pod względem formy dzieła bez tytułu

Zdzisław Beksiński: fotografik, malarz, rzeźbiarz

Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 w Sanoku. Jeszcze w okresie dorastania zaczął interesować się sztuką, szczególnie rysunkiem. W późniejszych latach także fotografował, rzeźbił i malował. W 1970 roku po raz pierwszy zaprezentował swoje obrazy olejne.

W latach 90. Zdobył już międzynarodowe uznanie m.in. we Francji, Niemczech, Belgii, czy Japonii. Jego wystawy organizował Piotr Dmochowski, który napisał na temat jego twórczości wiele książek i artykułów. W latach od 1989 roku do 1995 stworzył i prowadził w Paryżu galerię Beksińskiego. Artysta został zamordowany w 2005 w swoim mieszkaniu kilka dni przed 76. urodzinami. 

Więcej o: