Niewidzialna Wystawa to wyjątkowa, inna niż wszystkie, interaktywna wycieczka w świat ciemności. Zwiedzający, pod opieką Przewodnika – osoby niewidomej bądź niedowidzącej, mają okazję do niezwykłej wycieczki, podczas której przekonają się, jak poznawać świat i radzić sobie w codziennych sytuacjach, polegając wyłącznie na zmysłach słuchu, dotyku i węchu. Przez godzinę, dzięki całkowitemu zaciemnieniu pomieszczeń, osoby odwiedzające wystawę będą mogły doświadczyć sytuacji będących codziennością osób niewidomych. W specjalnie wyposażonych salach, imitujących scenerie z życia codziennego, zwiedzający będą mieli okazję otworzyć się na nowe doznania i doświadczyć percepcji otaczającego świata będącej udziałem osób niewidomych. Wycieczka trwa około godziny i rekomendowana jest osobom powyżej 9. roku życia. Niewidzialna Wystawa mieści się w budynku Atlas Tower przy Alejach Jerozolimskich, a rezerwacji dokonywać należy mailowo. Warto też uprzednio sprawdzić na internetowej stronie wystawy informacje o reżimie sanitarnym.
Na przełomie 2018 i 2019 roku w Pałacu Kultury i Nauki można było oglądać wystawę Body Worlds. Wzbudzała ona spore kontrowersje, u jednych wywołując obrzydzenie, u innych zachwyt. Ekspozycja odsłaniała bowiem wszystkie tajemnice ludzkiego ciała, prezentując autentyczne ludzkie ciała oraz instalacje multimedialne. Tworzące ją ponad 150 eksponatów to prawdziwe ciała dawców, którzy za życia zgodzili się przekazać swoje doczesne szczątki na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. Celem wystawy nie jest szokowanie, a skłonienie do refleksji. Ukazuje ona cykl życia ludzkiego ciała oraz zmiany w nim zachodzące. W kilku europejskich miastach wystawę można oglądać na stałe. Niebawem zawita ponownie do Polski. Już od 3 września 2021 roku przez trzy miesiące będzie ją można podziwiać w Hali IASE we Wrocławiu.
Zobacz też: Sztuka ludowa. Co ją charakteryzuje?
Na przełomie 2019 i 2020 roku w stolicy gościła wystawa LEGO. Warszawa na prawie trzy miesiące stała się stolicą klocków LEGO. Projekt Międzynarodowa Wystawa Budowli z Klocków LEGO zawitał na warszawskim PGE Narodowym, gdzie na przestrzeni niemal 3000 metrów kwadratowych można było podziwiać budowle wykonane wyłącznie przy pomocy najsłynniejszych klocków świata. Wśród obiektów, które można było podziwiać, znalazły się bliźniacze wieże World Trade Center o wysokości blisko siedmiu metrów czy gigantyczna Katedra Notre-Dame (wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa). Można też było spotkać Harry’ego Pottera, Annę i Roberta Lewandowskich czy Freddiego Mercury’ego – wszystkie te postaci wykonane były z klocków LEGO. Obecnie, aż do 21 listopada 2021 roku, wystawę budowli z klocków LEGO podziwiać można w Gliwicach w centrum handlowym Europa Centralna.
A jakie miasto stołeczne Warszawa wystawy ma do zaoferowania obecnie lub w najbliższej przyszłości? Oto, gdzie – prócz Niewidzialnej Wystawy – można wybrać się w najbliższych dniach, by zobaczyć coś oryginalnego i niepowtarzalnego.
Wystawa ''The Art of Banksy. Without Limits''
Pierwsza w Polsce wystawa dzieł Banksy’ego, tajemniczego i kontrowersyjnego artysty, którą podziwiać można w Centrum Praskim KONESER. Aż do 5 września w ramach wystawy obejrzeć można ponad 100 prac, są to zarówno oryginalne eksponaty, jak i prace w formie zdjęć czy rzeźb. Znalazły się tu tak popularne graffiti Brytyjczyka, jak ''Pulp Fiction'', ''Girl with Balloon'' czy ''Police Kids''.
Wystawa ''Beksiński w Warszawie''
Również w Centrum Praskim KONESER, do 5 września podziwiać będzie można największą czasową wystawę obrazów Zdzisława Beksińskiego, jaką dotychczas udało się zorganizować. Zaprezentowane na niej zostanie blisko 70 obrazów tego artysty.
Muzeum Życia w PRL
Jedyne takie muzeum, które pozwala na podróż w czasie, do niezbyt odległej przeszłości. Dla starszych będzie to podróż sentymentalna, dla młodszych – możliwość poznania czasów, w których dorastali i żyli ich rodzice bądź dziadkowie. Dodatkową atrakcję przygotowało muzeum na weekendy – można udać się na wycieczkę zabytkową Nysą, a następnie zwiedzić muzeum z audio przewodnikiem.
Inne wystawy, które warto zobaczyć w Warszawie:
Zobacz też: Sztuka renesansowa - cechy, przykłady i najwybitniejsi przedstawiciele