Wystawy: Warszawa to miasto, w którym wciąż coś się dzieje

Stolica Polski jest miejscem, w którym podziwiać można oryginalne i interesujące wystawy. Warszawa to miasto, w którym jest wiele muzeów, z ofertą wystaw stałych i czasowych. Jednakże w Warszawie pojawiają się również światowe projekty, będące ciekawą ofertą nie tylko dla turystów. Sprawdzamy, jakie ciekawe wystawy Warszawa miała bądź ma do zaoferowania.

Niewidzialna Wystawa: wyostrz zmysły

Niewidzialna Wystawa to wyjątkowa, inna niż wszystkie, interaktywna wycieczka w świat ciemności. Zwiedzający, pod opieką Przewodnika – osoby niewidomej bądź niedowidzącej, mają okazję do niezwykłej wycieczki, podczas której przekonają się, jak poznawać świat i radzić sobie w codziennych sytuacjach, polegając wyłącznie na zmysłach słuchu, dotyku i węchu. Przez godzinę, dzięki całkowitemu zaciemnieniu pomieszczeń, osoby odwiedzające wystawę będą mogły doświadczyć sytuacji będących codziennością osób niewidomych. W specjalnie wyposażonych salach, imitujących scenerie z życia codziennego, zwiedzający będą mieli okazję otworzyć się na nowe doznania i doświadczyć percepcji otaczającego świata będącej udziałem osób niewidomych. Wycieczka trwa około godziny i rekomendowana jest osobom powyżej 9. roku życia. Niewidzialna Wystawa mieści się w budynku Atlas Tower przy Alejach Jerozolimskich, a rezerwacji dokonywać należy mailowo. Warto też uprzednio sprawdzić na internetowej stronie wystawy informacje o reżimie sanitarnym.

Body Worlds: kontrowersje wokół ludzkiego ciała

Na przełomie 2018 i 2019 roku w Pałacu Kultury i Nauki można było oglądać wystawę Body Worlds. Wzbudzała ona spore kontrowersje, u jednych wywołując obrzydzenie, u innych zachwyt. Ekspozycja odsłaniała bowiem wszystkie tajemnice ludzkiego ciała, prezentując autentyczne ludzkie ciała oraz instalacje multimedialne. Tworzące ją ponad 150 eksponatów to prawdziwe ciała dawców, którzy za życia zgodzili się przekazać swoje doczesne szczątki na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. Celem wystawy nie jest szokowanie, a skłonienie do refleksji. Ukazuje ona cykl życia ludzkiego ciała oraz zmiany w nim zachodzące. W kilku europejskich miastach wystawę można oglądać na stałe. Niebawem zawita ponownie do Polski. Już od 3 września 2021 roku przez trzy miesiące będzie ją można podziwiać w Hali IASE we Wrocławiu.

Zobacz też: Sztuka ludowa. Co ją charakteryzuje?

Wystawa LEGO: Warszawa pokazała klocki na Narodowym

Na przełomie 2019 i 2020 roku w stolicy gościła wystawa LEGO. Warszawa na prawie trzy miesiące stała się stolicą klocków LEGO. Projekt Międzynarodowa Wystawa Budowli z Klocków LEGO zawitał na warszawskim PGE Narodowym, gdzie na przestrzeni niemal 3000 metrów kwadratowych można było podziwiać budowle wykonane wyłącznie przy pomocy najsłynniejszych klocków świata. Wśród obiektów, które można było podziwiać, znalazły się bliźniacze wieże World Trade Center o wysokości blisko siedmiu metrów czy gigantyczna Katedra Notre-Dame (wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa). Można też było spotkać Harry’ego Pottera, Annę i Roberta Lewandowskich czy Freddiego Mercury’ego – wszystkie te postaci wykonane były z klocków LEGO. Obecnie, aż do 21 listopada 2021 roku, wystawę budowli z klocków LEGO podziwiać można w Gliwicach w centrum handlowym Europa Centralna.

Warszawa: wystawy do obejrzenia od zaraz

A jakie miasto stołeczne Warszawa wystawy ma do zaoferowania obecnie lub w najbliższej przyszłości? Oto, gdzie – prócz Niewidzialnej Wystawy – można wybrać się w najbliższych dniach, by zobaczyć coś oryginalnego i niepowtarzalnego.

Wystawa ''The Art of Banksy. Without Limits''

Pierwsza w Polsce wystawa dzieł Banksy’ego, tajemniczego i kontrowersyjnego artysty, którą podziwiać można w Centrum Praskim KONESER. Aż do 5 września w ramach wystawy obejrzeć można ponad 100 prac, są to zarówno oryginalne eksponaty, jak i prace w formie zdjęć czy rzeźb. Znalazły się tu tak popularne graffiti Brytyjczyka, jak ''Pulp Fiction'', ''Girl with Balloon'' czy ''Police Kids''.

Wystawa ''Beksiński w Warszawie''

Również w Centrum Praskim KONESER, do 5 września podziwiać będzie można największą czasową wystawę obrazów Zdzisława Beksińskiego, jaką dotychczas udało się zorganizować. Zaprezentowane na niej zostanie blisko 70 obrazów tego artysty.

Muzeum Życia w PRL

Jedyne takie muzeum, które pozwala na podróż w czasie, do niezbyt odległej przeszłości. Dla starszych będzie to podróż sentymentalna, dla młodszych – możliwość poznania czasów, w których dorastali i żyli ich rodzice bądź dziadkowie. Dodatkową atrakcję przygotowało muzeum na weekendy – można udać się na wycieczkę zabytkową Nysą, a następnie zwiedzić muzeum z audio przewodnikiem.

Inne wystawy, które warto zobaczyć w Warszawie:

  • Sinfonia Varsovia w skali – wystawa plenerowa, którą można oglądać na Grochowskiej do 1 października,
  • Świat Ajnów – od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano – do obejrzenia w Muzeum Azji i Pacyfiku do 29 sierpnia,
  • Ostrzej widzieć. Fotoreportaże ''itd'' 1960-1990 – wystawa w Galerii Dom Spotkań z Historią, którą można podziwiać do 5 września,
  • Wystawa ''Rhizopolis'' Joanny Rajkowskiej – w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta do 8 sierpnia.

Zobacz też: Sztuka renesansowa - cechy, przykłady i najwybitniejsi przedstawiciele

Zobacz wideo Zobacz Popkulturę odc. 82
Więcej o: