Andy Warhol: obrazy tworzone z wykorzystaniem techniki sitodruku

Nie ulega wątpliwości, że jednym z najbardziej znanych, rozpoznawalnych i kontrowersyjnych artystów XX wieku był Andy Warhol. Obrazy, które tworzył wykorzystując technikę sitodruku, przyniosły mu sławę oraz liczne rzesze zwolenników i przeciwników. Oto, jakie dzieła Warhola cieszą się niesłabnącą popularnością.

Marilyn Monroe: Andy Warhol stworzył ikonę ikony

Biorąc na warsztat wizerunek Marilyn Monroe, Andy Warhol bardzo szybko zyskał popularność. Aktorka zmarła w sierpniu 1962 roku, a już w ciągu kilku kolejnych tygodni powstał ''Dyptyk Marilyn''. W swojej pracy artysta wykorzystał fotos z filmu ''Niagara'' z 1953 roku, przedstawiający uśmiechniętą twarz niedawno zmarłej gwiazdy filmowej i ikony seksu. Zdjęcie to istniało w dwóch wersjach: czarno-białej oraz kolorowej, a Warhol zręcznie je przetworzył przy zastosowaniu techniki sitodruku. Dyptyk składa się z dwóch części. Na jednym ze skrzydeł obrazu kolorowa twarz aktorki zmultiplikowana została w pięciu rzędach – jest to 25 wizerunków kobiecej twarzy. Drugie skrzydło to również 25 fotosów, ale czarno-białych, częściowo zatartych, niektóre wręcz znikają. Barwne zdjęcia po lewej stronie utożsamiać można z wizerunkiem gwiazdy filmowej, kolorowej, błyszczącej w świetle fleszy. Prawa strona dyptyku zdaje się przypominać o tym, że Monroe była bohaterką dramatu, a w tej chwili już nie żyje. I choć Warhol twierdził, że ''Dyptyk Marilyn'' stworzył wyłącznie z chęci zysku, to nie sposób odmówić mu symboliki w jednoczesnym ukazywaniu obecności i nieobecności, życia i śmierci gwiazdy filmowej.

Stosując technikę sitodruku (zwaną też serigrafią) na fotografie Monroe nakładał Warhol kolejno plamy jaskrawych i silnie kontrastujących ze sobą kolorów. Otrzymał w ten sposób charakterystyczny dla pop-artu efekt. Odrealniając portret Marilyn, stworzył produkt kultury masowej, ikonę ikony. Bardzo wyraźnie zaznaczone są miejsca najbardziej zacienione na twarzy, zaś miejsca, na które padało światło, pokryte są kontrastową barwą. Włosy stanowią jednolitą plamę kolorystyczną, każdorazowo wypełnioną innym kolorem.

Nie tylko Marilyn Monroe: Andy Warhol lubił uwieczniać znanych ludzi

Wizerunek Marilyn Monroe Andy Warhol powielał jeszcze wielokrotnie, ''Dyptyk Marilyn'' nie jest jego jedynym dziełem, przedstawiającym słynną gwiazdę kinematografii. W zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi znajduje się na przykład jeden z portretów wielokrotnych Andy’ego Warhola, przedstawiający aktorkę. Ten konkretny obraz prezentuje sobą krzykliwy koktajl tak niewspółgrających ze sobą barw, jak jaskrawa magenta, cytrynowa żółć i brąz. Warhol w podobny sposób traktował jednak wizerunki innych gwiazd lat 60. XX wieku, takich jak Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot, Elvis Presley, Marlon Brando czy Jacqueline Kennedy Onassis. Z pomocą techniki serigrafii tworzył także stylizowane wizerunki takich znanych postaci, jak Włodzimierz Lenin, Mao Zedong czy Joseph Beuys. Przedstawiane postaci traktował przedmiotowo, podobizny ludzi mu współczesnych (dziś powiedzielibyśmy: celebrytów) traktował jako artykuły konsumpcyjne amerykańskiego społeczeństwa – i tak też je przedstawiał.

Zobacz też: Muzeum sztuki nowoczesnej: miejsce, w którym poznamy najnowsze trendy i kierunki w sztuce

Andy Warhol: obrazy, które przyniosły mu rozpoznawalność

Nie tylko jednak znane osobistości malował Warhol. Obrazy, z których słynął, przedstawiały również rozmaite znane przedmioty. Poszukując własnego sposobu na wyrażenie siebie w swojej sztuce, Andy Warhol wziął dość dosłownie rady przyjaciół, którzy sugerowali mu, by malował rzeczy, które kocha. Na pierwszej poważnej wystawie artysty pojawiły się więc namalowane przez niego ''Puszki z zupą firmy Campbell''. Ten produkt spożywczy był jego ulubionym daniem obiadowym i został uwieczniony w postaci serii 32 obrazów przedstawiających puszkę zupy wspomnianej firmy, we wszystkich dostępnych wówczas smakach. Seria stworzona została w technice druku sitowego na płótnie. Z podobnych pobudek – miłości do pieniędzy – powstawały serie dolarów, upodobania artysty przedstawiały też obrazy z Coca-Colą.

Wśród najbardziej znanych obrazów Andy’ego Warhola wymienić można:

  • ''Puszki z zupą firmy Campbell'',
  • ''Zielone butelki Coca-Coli'',
  • ''Dyptyk Marilyn'',
  • ''Potrójny Elvis'',
  • autoportrety.

Andy Warhol: dzieła sztuki czy przedmioty codziennego użytku?

Choć najbardziej kojarzony jest ze wspomnianymi obrazami Andy Warhol, dzieła sztuki, jakie po sobie pozostawił, to nie tylko obrazy wykonane w technice serigrafii. Artysta angażował się w wiele rodzajów sztuki współczesnej: reżyserował filmy, zajmował się muzyką, sztuką wystroju wnętrz czy rzeźbą. Znany był z tego, że dostrzegał artyzm w prostych przedmiotach codziennego użytku i potrafił wynieść je do rangi dzieł sztuki. Tak działo się w przypadku zupy Campbell, butelki Coca-Coli czy pudełek proszku Brillo. Stworzył sporych rozmiarów mural, zatytułowany ''Thirteen Most Wanted Men''. Był niezwykle płodnym reżyserem, a jego filmy charakteryzowały się brakiem scenariusza. Współpracował z grupą The Velvet Underground. Pisał książki, rysował ilustracje reklamowe do czasopism, tworzył rzeźby (''Brillo Boxes''), programy telewizyjne, zajmował się również fotografią i grafiką komputerową.

Zobacz też: Vincent van Gogh: obrazy, które przyniosły mu sławę

Zobacz wideo Shirley Temple - najpierw aktorka, potem polityczka. A co działo się z innymi dziecięcymi gwiazdami?
Więcej o: