Jarosław Kaczyński z kwiatami i fragmentem Ewangelii zniknął. Wcześniej mural został zniszczony

Nowosądecki mural z podobizną Jarosława Kaczyńskiego został zniszczony po około tygodniu od jego powstania. Jego autor postanowił więc całkowicie zamalować obraz, a na jego miejscu stworzyć kolejny. Jak sam mówi, swoimi pracami stara się skłaniać do refleksji i dyskusji.
Zobacz wideo Ten człowiek od lat walczy z rasistowskimi graffiti

Tydzień temu w Nowym Sączu przy ul. Węgierskiej pojawił się mural z podobizną prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego oraz fragmentem Ewangelii według świętego Jana. Dzieło nie przetrwało jednak długo. Już po dwóch dniach jego autor przekazał, że wizerunek został zniszczony. 

Powstał mural z Jarosławem Kaczynskim Kaczyński z bukietem róż na muralu. "Miłujcie się tak, jak Ja was umiłowałem"

Mural z Jarosławem Kaczyńskim w Nowym Sączu zniszczony

W czwartek 8 lipca Mgr Mors przedstawił na swoim Facebooku najnowszą pracę - mural przedstawiający Jarosława Kaczyńskiego z bukietem róż oraz cytatem z Ewangelii według świętego Jana - "Miłujcie się tak, jak Ja was umiłowałem". Dwa dni później pojawiły się jednak aktualizacje - okazuje się, że ktoś wylał białą farbę na twarz Jarosława Kaczyńskiego.

Artysta całkowicie zamalował więc podobiznę prezesa PiS - najpierw ujednolicając tło, a później tworząc na nim kolejny obraz - tym razem nieprzedstawiający niczyjej podobizny. W pierwszej wersji Mgr Mors zdecydował się dołączyć do obrazu nawiązanie do innego wersetu Biblii (Ef, 6, 10: "Na koniec bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi"). Ostatecznie jednak z tego także zrezygnował, pozostawiając tylko abstrakcyjne bąbelki. 

Artysta z Nowego Sącza namalował mural z Jarosławem Kaczyńskim

Lokalny nowosądecki artysta Mgr Mors od 2017 roku na ścianie przy ul. Węgierskiej przedstawia nowe murale w ramach cyklu "Serial na Węgierskiej". Do tej pory na ścianie pojawiły się wizerunki wielu osób, jak Sylvester Stallone, Marlon Brando, Tadeusz Rydzyk czy Jerzy Bralczyk.

Pensées du bouffon rouge - Pascal Boyart "Stańczyk" Matejki jako mural w Paryżu. U stóp euro, na stole tablet

"Tematy obrazów są zróżnicowane, często nawiązują do aktualnych spraw w Polsce lub na świecie. W wielu realizacjach czas wykonania ma ogromne znaczenie. Podejmuję tematy społeczne, polityczne, religijne - maluję to, co mnie otacza. Szacunek, wdzięczność, miłość to moje ulubione tematy. Nie wszystkie murale niosą przesłanie, niekiedy bawię się formą, kolorem. Tworząc nowy mural, zamalowuję poprzedni, zdarza się, że tylko coś domaluję lub zamaluję i powstaje animacja" - pisze o swoim projekcie artysta i podkreśla, że chce nie tylko rozbawiać, ale także skłaniać do refleksji i "rzetelnej dyskusji".

Więcej o: