Do Muzeum Narodowego w Warszawie wróciły dzieła, który zaginęły w czasie II wojny światowej

Utracone w czasie II wojny światowej rysunki Michała Elwiro Andriollego oraz pastel Teodora Axentowicza powróciły do Muzeum Narodowego w Warszawie dzięki staraniom Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Według danych Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w trakcie drugiej wojny światowej Polska straciła ponad pół miliona ruchomych dzieł o łącznej wartości kilkudziesięciu miliardów ówczesnych dolarów.

Zobacz wideo "To jest napad", czyli historia największej kradzieży sztuki w historii [ZWIASTUN]

Piotr Gliński o odzyskanych dziełach sztuki: One się odnalazły w Polsce

Do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie powróciło pięć rysunków Michała Elwiro Andriollego z cyklu ilustracji do utworu „Maria" Antoniego Malczewskiego ("Miecznik na grobie córki", "Miecznik i Maria", "Bitwa", "Pożegnanie" i "Wojewoda") oraz pastel Teodora Axentowicza "Dama w pawich piórach".

- Przed wojną dzieła były własnością Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Po wojnie ślad po nich zaginął, aż do 2011 i 2013 roku - przypomniał w czasie uroczystości przekazania wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

- One się odnalazły w Polsce, na rynku antykwarycznym, ale trzeba było dopiero procesów - w jednym przypadku procesu sądowego, a w drugim pięciu lat czekania na zasiedzenie - tak zwany "właściciel" się nie zgłosił. - Dopiero po 10 i 8 latach możemy państwu przestawić odzyskane dzieła sztuki - mówił Piotr Gliński.

Odzyskane dzieła sztuki. "Każde dzieło jest świętem"

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł podkreślał, że nowe dzieła w zbiorach Muzeum, to wielka radość. - Zawsze każde nowe dzieło jest świętem. A dzieło utracone, to jak w przypowieści "O synu marnotrawnym" - zginęło, ale jest z nami z powrotem. Te dzieła są wybitne [...], to jest naprawdę najwyższa klasa, także bardzo się cieszymy, że z powrotem są w Muzeum Narodowym w Warszawie - dodał Łukasz Gaweł.

- Obecnie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prowadzi ponad 80 postępowań restytucyjnych w kraju i za granicą, m.in. na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji, Austrii i Stanów Zjednoczonych. […] Od ponad dekady udało się odzyskać ponad 500 pojedynczych dzieł sztuki, w tym obrazy, grafiki, rękopisy i starodruki, zabytki archeologiczne, retabulum ołtarzowe, przedmioty rzemiosła artystycznego i zabytki etnograficzne - wskazał wicepremier Piotr Gliński. W tym momencie jest też złożonych kilkadziesiąt wniosków restytucyjnych do Federacji Rosyjskiej, odzyskanie dzieł z tamtych terenów jest bardzo trudne, ze względu na brak współpracy.

Więcej o: