Wrocław. Remont Panoramy Racławickiej dobiega końca. Ponowne otwarcie już 27 lipca

Dobiega końca trzeci etap modernizacji Panoramy Racławickiej. Koszt remontu budynku, w którym znajduje się słynne dzieło Wojciecha Kossaka i Jana Styki, wyniósł ponad 29 milionów złotych. Choć prace modernizacyjne zakończą się we wrześniu, to już w ostatnim tygodniu lipca Panorama zostanie ponownie otwarta dla zwiedzających.

- Panorama Racławicka to wizytówka Wrocławia i regionu. W ciągu ponad 30 lat obraz zobaczyło blisko 11 mln ludzi - powiedział w trakcie środowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Piotr Oszczanowski, cytowany przez TVP Wrocław. Dodał, że projekt modernizacyjny zakończy się we wrześniu tego roku, jednak Panorama zostanie ponownie udostępniona do zwiedzania już 27 lipca.

Wrocław. Policja sprawdza, czy obraz w lokalu 'obraża uczucia religijne' Wrocław. Autorka "aresztowanej" w pizzerii grafiki zabrała głos. "Zadziwiające"

W ramach modernizacji m.in. wymieniony został dach rotundy, w której mieści się obraz, przearanżowano przestrzeń holu wejściowego - powstał tam m.in. sklep muzealny, nawiązujący stylistyką do księgarń w Pawilonie Czterech Kopuł oraz gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W małej rotundzie zaś prezentowany będzie przebieg bitwy pod Racławicami w formie mappingu. Na ekranach wokół niego wyświetlana będzie prezentacja przybliżająca zarówno postać Tadeusza Kościuszki, jak i historię tworzenia Panoramy Racławickiej. Zmodernizowane zostały również instalacje wewnątrz budynku i systemy bezpieczeństwa, pojawiło się także więcej udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Przygotowano nowe ścieżki zwiedzania, w tym ze specjalnym komentarzem dla najmłodszych zwiedzających.

Zobacz wideo Tak brzmiał głos Fridy Kahlo. Odkryto radiowe nagranie

Dyrektor przypomniał, że budynek Panoramy Racławickiej został zaprojektowany w latach 50. ubiegłego wieku przez Ewę i Marka Dziekońskich, jest przykładem brutalizmu w architekturze. Zapewnił, że dołożono wszelkich starań, by "dostosować go do standardów XXI w.", a jednocześnie "nie naruszyć jego wartości architektonicznej".

Piotr Gliński na konferencji ws. utraconych dzieł sztuki Do MNW wróciły dzieła, który zaginęły w czasie II wojny światowej

Panorama Racławicka. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym dziele?

Panorama Racławicka jest olbrzymim, monumentalnym obrazem olejnym, mierzącym 15 m wysokości i aż 114 m długości. Została namalowana u schyłku XIX wieku przez grupę kilku artystów, a jej najważniejszymi autorami są Jan Styka oraz Wojciech Kossak. Celem malarzy było upamiętnienie narodowych tradycji w 100. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej - przedstawili zwycięstwo, jakie 4 kwietnia 1794 r. pod Racławicami odniosły wojska powstańcze dowodzone przez generała Tadeusza Kościuszkę w bitwie z wojskami rosyjskimi. Niezwykłe dzieło powstawało przez dziewięć miesięcy: od sierpnia 1893 do maja 1984 roku. Po raz pierwszy zaprezentowano je w 1894 r. we Lwowie na Powszechnej Wystawie Krajowej. Od 1985 r. obraz eksponowany jest w specjalnie przystosowanej pod dzieło rotundzie przy ul. Jana Ewangelisty Purkyniego we Wrocławiu.

Obraz Tamary Łempickiej 'Czytająca I' w ostatnich dniach był prezentowany na wystawie w Domu Aukcyjnym DESA Unicum Polscy malarze, których nazwiska wypada znać

Więcej o: