"Bajko, gdzie jesteś?" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Naprawdę świetna przygoda

Kiedy w marcu zeszłego roku większość z nas została przymusowo w domach, szukałam rozrywki dla moich dzieci. Takiej, która pozwoliłaby mi pracować w domu z siedmio- i trzylatkiem, a jednocześnie nie sprawiałaby, że miałabym wyrzuty sumienia, że dzieci spędzają czas przed ekranem. Wtedy z pomocą przyszedł spektakl "Bajko, gdzie jesteś?" udostępniony online przez Teatr Wielki-Operę Narodową. Teraz jest szansa, by zobaczyć go na żywo.

"Bajko, gdzie jesteś?" to muzyczna baśń operowa autorstwa Pauliny Zajkowskiej. Kiedy już znikła z sieci, moje dzieci tęskniły, bo wcześniej zdążyły zobaczyć spektakl kilkanaście razy i nie mają dość. W najbliższy weekend Teatr Wielki - Opera Narodowa zagra spektakle dwukrotnie - 11 i 12 września o 12:00. 

Psi patrol: Film "Psi Patrol Film" w kinach. Sprawdzam, skąd taka obsesja dzieciaków na punkcie tej bajki

"Bajko, gdzie jesteś?" - rozśpiewany i mądry spektakl

Tytułowe poszukiwanie bajki jest tematem spektaklu, w którym główną rolę gra Sambor Czarnota. Ogromne znaczenie mają także - co można przeczytać w informacji prasowej "dziecięca pomysłowość i bezmiar wyobraźni, które pomagają dorosłym w odnalezieniu radości życia, szczypty magii i czarów w codzienności". Zresztą, fantastycznie radzą sobie na scenie członkowie Dziecięcego Chóru "Artos" im. Władysława Skoraczewskiego.

 

W spektaklu pojawiają się postacie doskonale znane z innych bajek, ale w nieco innej roli. Są tu nieśmiały rycerz, smok, który kocha jeść warzywa, siostry księżniczki - Smuteczka i Brzydulka, a także złodzieje, którzy zwracają znalezione zguby i nie potrafią kłamać.

Tribute to Freddie Mercury - Filmbox Premium HD Michał Szpak świętował urodziny Freddiego Mercury'ego w Krakowie. Zaskoczył przechodniów

Jak zauważają twórcy, opowieść o poszukiwaniu bajki ma też drugą, nieco poważniejszą twarz: "Poruszamy problemy akceptacji, inności, szacunku do drugiego człowieka, a także zwracamy uwagę na mądrość dziecka płynącą z serca i prostoty. Dziecko szuka potwierdzeń rzeczywistości w bajkowym świecie, a my razem z nim szukamy bajkowego świata w dzisiejszym szybkim i niesprzyjającym głębszej refleksji życiu".

Zobacz wideo Wieczorynka, dobranocka, czyli jak to się zaczęło i co oglądaliśmy najchętniej [Popkultura Extra]

Ja oglądałam z moimi dzieciakami "Bajko, gdzie jesteś?" kilkukrotnie i potem z przyjemnością razem z nimi nuciłam piosenki ze spektaklu. Fajnie, że jest szansa, by zobaczyć tę przygodę nie tylko online.

Więcej o: