Konflikt w Filharmonii Narodowej w Warszawie? Do prób nie dopuszczono niezaszczepionych muzyków

Dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie podjął decyzję o wprowadzeniu nowych zasad sanitarnych. Niezaszczepieni artyści, którzy nie okażą negatywnego wyniku testu na koronawirusa czy zaświadczenia o przebyciu choroby, nie mogą uczestniczyć w próbach i nie wystąpią podczas koncertu inaugurującego nowy sezon artystyczny. Wojciech Nowak podkreśla, że zależy mu na bezpieczeństwie zespołu i widowni.
Zobacz wideo Koronawirus i nowe przepisy. Jakie prawa ma pracownik? Jakie obowiązki pracodawca?

Wirtualna Polska dotarła do informacji o konflikcie, jaki miał wybuchnąć w zespole artystycznym Filharmonii Narodowej w Warszawie. Chodzi o niedopuszczenie do prób artystów, którzy nie są zaszczepieni przeciw COVID-19. Mogą oni co prawda także wykonać test na koronawirusa, jednak w grupie znaleźli się przeciwnicy takich rozwiązań, którzy skarżą się na "segregację sanitarną".

Piers CorbynSterują międzynarodowym ruchem antyszczepionkowym. Kim są, dlaczego to robią?

Niezaszczepieni artyści nie wystąpią w Filharmonii Narodowej. "Chcemy zapewnić bezpieczeństwo"

- Była to trudna decyzja, ale podjąłem ją zgodnie z wytycznymi ministra kultury, odnoszącymi się do organizacji prób przed wydarzeniami artystycznymi. Chcemy zapewnić bezpieczeństwo zespołowi artystycznemu oraz widowni. Poprzednio mieliśmy dwa przypadki zakażeń w zespole i trzeba było odwoływać koncerty - powiedział Nowak w rozmowie z WP.

Wspomniane wytyczne mówią między innymi o konieczności zachowania półtorametrowego dystansu między artystami, którzy nie legitymują się certyfikatem covidowym (nie są zaszczepieni, nie mają statusu ozdrowieńca ani nie posiadają aktualnego testu na COVID-19). Tymczasem, jak tłumaczy dyrektor placówki, na scenie nie ma wystarczająco miejsca, by zmieścić wszystkich 140 artystów w wymaganej odległości.

Kazimierz KordNie żyje Kazimierz Kord. Dyrektor Filharmonii Narodowej miał 90 lat

Nowe zasady bezpieczeństwa w Filharmonii Narodowej

Jak pisaliśmy, Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wprowadzeniem przepisów, które pozwolą pracodawcom sprawdzać, czy ich pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19. Przepisy mają zostać uchwalone jeszcze we wrześniu.

Zdaniem wielu prawników, jak na razie pracodawcy nie mogą jednak żądać informacji o zaszczepieniu. Nowak podkreśla, że "w praktyce" instytucja nie zbiera żadnej dokumentacji medycznej, a każdy ma wybór - może się zgodzić na wprowadzone zasady bezpieczeństwa lub nie. Jak pisze portal, przystało na nie 90 proc. zespołu.

Inauguracja sezonu artystycznego 2021/2022 Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się 18 września o godzinie 18:00. W programie znajdą się dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Piotra Czajkowskiego i Gustava Mahlera. Osoby, które nie mogą uczestniczyć  w wydarzeniu fizycznie w Sali Koncertowej przy ul. Sienkiewicza w Warszawie, mogą skorzystać z transmisji, która będzie dostępna w serwisie YouTube.

Więcej o: