Twórczość artystyczna Muhammada Alego - legendy boksu. Rysunek boksera sprzedany za 425 tys. dolarów

Dla większości Muhammad Ali kojarzy się wyłącznie z boksem. Bez wątpienia był światowej sławy sportowcem, miał on jednak w swoim życiu również wątek artystyczny. Jak podaje portal cbsnews.pl niedawno na aukcji zostały wystawione jego prace. Jeden z rysunków Alego został sprzedany za prawie pół miliona dolarów.

Rysunki stworzone przez legendę boksu zostały sprzedane za łączną sumę prawie miliona dolarów. Co najczęściej artysta umieszczał na swoich obrazkach?

Zobacz wideo "To jest napad", czyli historia największej kradzieży sztuki w historii [ZWIASTUN]

Szkic Muhammada Alego został sprzedany za 425 tys. dolarów

Rysunek Muhammada Alego, który został sprzedany za prawie pół miliona dolarów, trafił do kolekcjonera pamiątek po sportowcu. Nabywca pochodzi z Wielkiej Brytanii. Sprzedane dzieło nosi tytuł "Sting like a bee" i ukazuje boksera na ringu, który unosi ręce na znak zwycięstwa. Nad znokautowanym przeciwnikiem umieszczony jest dymek wychodzący z jego ust, w którym jest napisane: "Ref, he did float like a butterfly and sting like a bee" co znaczy "Sędzio, on latał jak motyl, a żądlił jak pszczoła". Poza ringiem widać na obrazku uciekającego sędziego, który mówi: "Yes, if you were smart you run like me" czyli "Tak, gdybyś był mądry, uciekałbyś jak ja".

 
 

Sprzedany szkic najprawdopodobniej nawiązuje do walk bokserskich samego autora, którego styl walki, był opisywany często słowami wychodzącymi z ust pokonanego przeciwnika na obrazku. 26 prac Alego zostało sprzedanych za prawie milion dolarów, a dokładnie za kwotę 945 524 dolarów.

Twórczość artystyczna Muhammada Alego

Jak informuje portal cbsnews.com jego kariera artystyczna to poniekąd zasługa Rodney'a Hiltona Browna – przyjaciela legendy boksu. Jak powiedział Brown, sportowiec nigdy nie uważał, że jest wybitnym artystą – miał świadomość tego, że jest najlepszym bokserem na świecie, jednak jeżeli chodziło o sztukę, mówił "maluję obrazki ze znaczeniami".

W tworzonej przez siebie sztuce, Ali skupiał się na tematach takich jak: boks czy religia. Poruszał także problemy społeczne oraz wojenne. Jak poinformował dom aukcyjny, Ali rysunku nauczył się od własnego ojca.

Więcej o: