Padł rekord na aukcji w DESA Unicum. Obraz Beksińskiego sprzedany za ogromną kwotę

Na aukcji "Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny", która odbyła się 7 października w DESA Unicum, padł historyczny rekord. Obraz "Postać" Zdzisława Beksińskiego został sprzedany za 1,92 mln zł, tym samym przekraczając estymację o ponad 1 mln zł. Całkowity obrót wyniósł 3,7 mln złotych, co sprawia, że była to najlepsza w historii aukcja sztuki fantastycznej na polskim rynku.

"Postać" – obraz z 1978 roku, a więc kluczowego i najbardziej znanego okresu twórczości Zdzisława Beksińskiego – można było oglądać minionego lata w Centrum Praskim Koneser na indywidualnej wystawie przekrojowej artysty. Rosnąca popularność malarza oraz nurtu sztuki fantastycznej na przestrzeni ostatniej dekady sprawiła, że wartość obrazu wzrosła o prawie 27 razy. W 2012 roku ta sama praca została sprzedana w DESA Unicum za 72 tys. zł.

Zobacz wideo

Zdzisław Beksiński - 'Postać'Zdzisław Beksiński - 'Postać' materiały DESA Unicum

Nie tylko Beksiński z sukcesem na aukcji sztuki fantastycznej w DESA Unicum

Do grona prac sprzedanych za wysokie kwoty dołączył obraz Jerzego Dudy-Gracza "Obraz 2375 / Łagów - spóźniony" za 264 tys. złotych, "Gratifying importance of complicity" Rafała Olbińskiego za 168 tys. złotych oraz „Klęcząca" Karola Bąka za 72 tys. złotych. Praca Olbińskiego – przedstawiciela współczesnego surrealizmu – przekroczyła estymację o ponad 40 tys. i osiągnęła ostateczną cenę 168 tys. złotych. Wśród pozostałych sprzedanych prac znalazły się: „Słodki sen bez treści" czy „Lepszy na wolności kąsek byle jaki …". Olbińskiemu popularność przyniosły nie tylko obrazy, lecz także okładki książek i czasopism, takich jak "The New York Times" i "Newsweek".

Z kolei "Sen nocy letniej…" Sylwii Kalinowskiej przedstawiający postać kobiecą przekroczył estymację ponad sześciokrotnie i został sprzedany za 50 tys. złotych, stając się tym samym najdroższą pracą na aukcji wykonaną przez kobietę. Warty uwagi jest również wspomniany obraz Jerzego Dudy-Gracza – polskiego malarza, tworzącego surrealistyczne i ekspresjonistyczne sceny rodzajowe – który przekroczył estymację o około 100 tys. zł i osiągnął ostateczną cenę 264 tys. zł.

Stworzony blisko 20 lat temu obraz "Klęcząca" Karola Bąka, światowej sławy malarza, rysownika i grafika, mającego na swoim koncie wiele wystaw zarówno w kraju, jak i za granicą, został sprzedany za 72 tys. zł. Postać klęczącej kobiety jest nietypowym dla iluzorycznego twórcy przedstawieniem artystycznym: znacznie bardziej realistycznym i stonowanym niż większość prac. Łącznie na aukcji sprzedano 59 prac za sumę 3,7 mln złotych. Kolejna aukcja Sztuki Fantastycznej w DESA Unicum odbędzie się już w grudniu.

Więcej o: