Niedawno odkryty obraz Malczewskiego sprzedany za 3,6 mln zł. Przebił szacunki trzykrotnie

Portret Witkiewicza autorstwa Jacka Malczewskiego, który mogliśmy podziwiać pierwszy raz po 120 latach w DESA Unicum, został sprzedany na czwartkowej aukcji za 3,6 miliona złotych, przebijając trzykrotnie swoją estymację. To najdrożej sprzedana praca na tej aukcji i jeden z najważniejszych obrazów przywróconych polskiej kulturze w ostatnim czasie. Całkowity obrót ze sprzedaży wyniósł 9,4 mln złotych.

Więcej kulturalnych i rozrywkowych treści znajdziesz na Gazeta.pl >>

Przebojem aukcji został pochodzący z 1902 roku "Portret Stanisława Witkiewicza". Niezwykła relacja malarska ze spotkania jednych z najważniejszych osobowości polskiej kultury przełomu XIX i XX wieku: Stanisława Witkiewicza, malarza, krytyka, pisarza, a także twórcy i popularyzatora stylu zakopiańskiego oraz Jacka Malczewskiego, jednego z najznakomitszych artystów polskiego modernizmu, stała się najdrożej sprzedanym obrazem aukcji "Sztuka dawna. XIX wiek – Modernizm – Międzywojnie".

Zobacz wideo "Boję się, że jak zaczną kosić kukurydzę, znajdzie się mnóstwo martwych migrantów". Reportaż z granicy

Rekordowy Malczewski sprzedany na aukcji w DESA Unicum

Prezentowany przez DESA Unicum portret polskiego malarza, pisarza i krytyka sztuki zajmuje centralne miejsce w cyklu pięciu portretów Witkiewicza namalowanych podczas wizyt Malczewskiego w Zakopanem. Wzmianka o nim pojawia się w listach Witkiewicza do syna. Obraz pozostawał nieznany od 1903 roku, gdy jedyny raz został zaprezentowany publicznie podczas wystaw w we Lwowie i Krakowie. Jego ponowne odkrycie jest ważnym wydarzeniem na rynku sztuki.

Ze względu na kontekst powstania "Portret Stanisława Witkiewicza" stanowi jeden z najważniejszych obrazów przywróconych polskiej kulturze w ostatnim czasie. Jego cena końcowa wyniosła aż 3,6 mln złotych, przekraczając estymację trzykrotnie. Praca sygnowana przez Malczewskiego jest dziełem plenerowym, namalowanym na tarasie willi "Pod Jedlami" na Kozińcu zaprojektowanej przez Witkiewicza. Realistyczny portret ujmuje majestatyczną postać w popiersiu. Za nią rozpościera się pejzaż tatrzański z Kasprowym Wierchem w tle. Warto dodać, że w marcu 2021 roku "Orfeusz i Eurydyka", jedno z najważniejszych dzieł genialnego twórcy, sprzedane zostało w DESA Unicum za 2,4 mln zł.

Wśród najdrożej sprzedanych dzieł znalazł się dwustronny obraz Meli Muter „Macierzyństwo we wnętrzu (recto) / Macierzyństwo na tle wiejskiego pejzażu (verso)" z lat 40. XX wieku. Został sprzedany za 1,6 mln zł, przekraczając estymację o 400 tys. Praca Meli Muter jest najdroższym dziełem tej artystki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też praca, która przez lata znana była jedynie z listów pisanych przez malarza – Henryka Siemiradzkiego, wybitnego artysty impresjonistycznego. Jego obraz "Kleopatra płynąca przez rzekę Cygus na spotkanie z Markiem Antoniuszem" z 1892 roku osiągnął na aukcji cenę 770 tys. złotych.

Kolejnymi pracami, które osiągnęły wysokie ceny, były: akt kobiecy "Buste nu" Mojżesza Kislinga za 456 tysięcy zł, "Pejzaż z Cagnes (z dziewczyną)" Zygmunta Waliszewskiego z 1925 roku (360 tys. zł) oraz kolejna praca Meli Muter "Port w Saint-Tropez" również za 360 tys. zł.

Więcej o: