Padł rekord! Obraz Andrzeja Wróblewskiego najdrożej sprzedanym dziełem sztuki na polskim rynku

Obraz "Dwie mężatki" Andrzeja Wróblewskiego został sprzedany za rekordową cenę 13,44 mln zł (cena z opłatą aukcyjną), stając się nie tylko najdrożej sprzedanym obrazem w Polsce, ale i najdrożej sprzedanym dziełem sztuki na polskim rynku.

Do tej pory najdrożej sprzedanym obrazem była praca "M22" Wojciecha Fangora, sprzedana za 7,4 mln zł w grudniu 2020 roku, a najdroższym dziełem sztuki – "Tłum III", składająca się z 50 figur praca Magdaleny Abakanowicz, sprzedana za 13,2 mln zł w październiku tego roku.

Książki - zdjęcie ilustracyjneO wyspie trędowatych, a może przemocy rytualnej? Najciekawsze reportaże

Dwie młode mężatki na najdroższym dziele sztuki sprzedanym na polskim rynku

Obraz "Dwie mężatki" ("Dwie młode mężatki") Andrzeja Wróblewskiego jest jednym z kultowych dzieł polskiej sztuki powojennej. Praca powstała w 1949 roku jako druga z serii "Kontrastów społecznych" i przedstawia dwie, wyznające odmienne wartości, kobiety. Jedną z nich to zamożna młoda elegantka trzymająca czarnego pieska z niebieską kokardką. Druga to dumna matka – proletariuszka z nagim niemowlęciem w ramionach. Na odwrocie pracy znajduje się szkic do obrazu "Zlotu młodzieży w Berlinie Zachodnim" ukończonego przez Wróblewskiego w 1951 roku.

Więcej informacji kulturalnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

Inny obraz Wróblewskiego wystawiony na tej samej aukcji, "Pejzaż z wysokim niebem" z 1953 roku, został sprzedany za 1,8 mln zł. Wróblewski (1927-57) najczęściej tematem swoich obrazów czynił człowieka, ale wykonywał także prace eksperymentalne, inspirowane socrealizmem i abstrakcyjne. Był malarzem, historykiem i krytykiem sztuki, pracownikiem dydaktycznym Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Kino Helios (zdj. ilustracyjne)Nowe obostrzenia w instytucjach kultury. Jakie restrykcje wprowadził rząd?

Do sprzedaży doszło podczas aukcji "Sztuka Współczesna. Klasycy awangardy po 1945 roku" w DESA Unicum. Całkowity obrót z aukcji wyniósł blisko 32 mln zł, co oznacza, że była to najlepsza pod względem obrotu aukcja sztuki w historii polskiego rynku.

Więcej o: