Pastel Leona Wyczółkowskiego został zidentyfikowany przez pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na krajowym rynku dzieł sztuki w grudniu 2020 roku. Szczegółowa weryfikacja i analiza konserwatorska potwierdziły, że oferowany przez jeden z warszawskich domów aukcyjnych obraz jest zarejestrowany w bazie strat wojennych i stanowił do wybuchu II wojny światowej własność Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.
Dzieło Wyczółkowskiego było wpisane w inwentarzu Fundacji Wawelskiej im. Leona hr. Pinińskiego pod numerem 203. Na prośbę resortu kultury dom aukcyjny wycofał pastel z aukcji, a dotychczasowy posiadacz podjął decyzję o zwrocie obrazu na rzecz Skarbu Państwa. Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej powiedział:
To wielkie święto dla Zamku Królewskiego na Wawelu. Każdy obraz, który wraca do naszej kolekcji, jest traktowany wyjątkowo, jako praca oczekiwana, dzieło, które w integralny sposób tworzy naszą kolekcję.
Zapowiedział, że wiosną "Góralka /Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" razem z 11 innymi obrazami Wyczółkowskiego zostanie zaprezentowana publiczności na specjalnym pokazie. Podczas uroczystości związanej z powrotem obrazu na Wawel wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślił z kolei, że to kolejna strata wojenna, która wraca do polskich kolekcji.
Więcej informacji ze świata sztuki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Do zbiorów na Wawelu pracę Wyczółkowskiego podarował Leon Piniński - profesor prawa, rektor Uniwersytetu we Lwowie, kolekcjoner i miłośnik sztuki. W Zbiorach Prac na Papierze Zamku Królewskiego na Wawelu znajduje się obecnie 26 podarowanych przez niego obiektów. Są to dzieła m.in. Juliusza Kossaka, Artura Grottgera, Witolda Pruszkowskiego i Piotra Michałowskiego, a także rękopis iluminowany. Po odnalezieniu "Góralki/Wiejskiej dziewczyny w żółtej chuście" na liście strat wojennych z Fundacji Wawelskiej im. Leona hr. Pinińskiego pozostało 12 prac, w tym dzieła Juliusza Kossaka, Juliana Fałata, Zygmunta Rozwadowskiego, Piotra Michałowskiego, Stanisława Tondosa oraz ryciny.