Kolejne zaginione podczas II wojny światowej dzieło wróciło do Polski. Obraz Wyczółkowskiego już na Wawelu

Zaginiony w czasie II wojny światowej pastel Leona Wyczółkowskiego "Góralka/Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" z 1900 roku powrócił do Krakowa - na Zamek Królewski na Wawelu. Dzieło rok temu zostało wystawione w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Udało się je odzyskać dzięki wysiłkom pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pastel Leona Wyczółkowskiego został zidentyfikowany przez pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na krajowym rynku dzieł sztuki w grudniu 2020 roku. Szczegółowa weryfikacja i analiza konserwatorska potwierdziły, że oferowany przez jeden z warszawskich domów aukcyjnych obraz jest zarejestrowany w bazie strat wojennych i stanowił do wybuchu II wojny światowej własność Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.

Dzieło Wyczółkowskiego było wpisane w inwentarzu Fundacji Wawelskiej im. Leona hr. Pinińskiego pod numerem 203. Na prośbę resortu kultury dom aukcyjny wycofał pastel z aukcji, a dotychczasowy posiadacz podjął decyzję o zwrocie obrazu na rzecz Skarbu Państwa. Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej powiedział:

To wielkie święto dla Zamku Królewskiego na Wawelu. Każdy obraz, który wraca do naszej kolekcji, jest traktowany wyjątkowo, jako praca oczekiwana, dzieło, które w integralny sposób tworzy naszą kolekcję.

Obraz Wyczółkowskiego już na Wawelu. Będzie go można oglądać wiosną

Zapowiedział, że wiosną "Góralka /Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" razem z 11 innymi obrazami Wyczółkowskiego zostanie zaprezentowana publiczności na specjalnym pokazie. Podczas uroczystości związanej z powrotem obrazu na Wawel wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślił z kolei, że to kolejna strata wojenna, która wraca do polskich kolekcji.

Więcej informacji ze świata sztuki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Donald Trump zapewne był wściekły, kiedy powstał ten serial. Bada jego grzeszki

Do zbiorów na Wawelu pracę Wyczółkowskiego podarował Leon Piniński - profesor prawa, rektor Uniwersytetu we Lwowie, kolekcjoner i miłośnik sztuki. W Zbiorach Prac na Papierze Zamku Królewskiego na Wawelu znajduje się obecnie 26 podarowanych przez niego obiektów. Są to dzieła m.in. Juliusza Kossaka, Artura Grottgera, Witolda Pruszkowskiego i Piotra Michałowskiego, a także rękopis iluminowany. Po odnalezieniu "Góralki/Wiejskiej dziewczyny w żółtej chuście" na liście strat wojennych z Fundacji Wawelskiej im. Leona hr. Pinińskiego pozostało 12 prac, w tym dzieła Juliusza Kossaka, Juliana Fałata, Zygmunta Rozwadowskiego, Piotra Michałowskiego, Stanisława Tondosa oraz ryciny.

Więcej o: