Muzea. Śląsk zaprasza na zwiedzanie - zaplanuj powrót do przeszłości

W wolnym czasie warto odwiedzić różne muzea. Śląsk jest pełen miejsc, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Szukasz pomysłu na weekend pełen atrakcji? Sprawdź nasz śląski przewodnik po wyjątkowych muzeach.

Co warto zwiedzić na Śląsku? Muzeum ognia zaprasza 

Historia tego wyjątkowego miejsca odnosi się do historii miasta Żory, które ze względu na ciasną zabudowę płonęło aż 30 razy. Ogień przejmował klucze do miasta od XVII do XX wieku. Sam budynek muzeum swoim kształtem i kolorem także przypomina tańczący, ognisty płomień, który przenika do wnętrz za sprawą miedzianego wykończenia. Inspiracji do powstania tego wyjątkowego projektu należy upatrywać też w kształcie działki pod budynkiem, który układa się w pełzające obrys ognia. Oferta muzeum skierowana jest zarówno dla młodszy jak i starszych turystów. W programie dedykowanym dla szkół dzieci poznają różne oblicza zjawiska, jakim jest ogień od niezbędnego elementu ewolucji do niszczycielskiej siły na przykład w kontekście wypalania traw. 

Muzeum ognia - zwiedzanie 

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli. W tygodniu od godz. 9 do 16. W weekend od 10 do 17. 

Ceny biletów wahają się w przedziale od 10 do 16 zł, dzieci do 3 lat korzystają z muzeum za darmo. Istnieje możliwość zakupu tańszych biletów grupowych.

Muzeum kolejnictwa Jaworzyna - podróż lokomotywą

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej to kolejny przystanek na mapie śląskich atrakcji. To kultowe miejsce zajmuje 2.5 ha otwartej przestrzeni. 3 km torów i 150 zabytkowych pojazdów kolejowych to prawdziwa gratka nie tylko dla znawców tematu. Muzeum realizuje misję prowadzenie tak zwanego żywego muzeum z kolekcją działających pojazdów i sprawnych urządzeń. Dla chętnych w wybrane weekendy organizowany jest przejazd lokomotywą parową z 1951 roku. W skład wyposażenia muzeum wchodzą też najstarsze drezyny.  

Muzeum kolejnictwa Jaworzyna - zwiedzanie 

W tygodniu oprócz poniedziałków muzeum otwarte jest w godzinach od 10 do 16. W weekendy od 10 do 18. Ceny biletów wahają się od 10 do 30 zł. Przewidziano zniżki dla wybranych grup społecznych. 

Zobacz wideo Popkultura odc. 118

Zobacz też: Sztuka współczesna: czym jest i gdzie obejrzeć współczesne dzieła sztuki?

Muzeum Śląska Cieszyńskiego - bogactwo regionu

W ramach Muzeum Śląska Cieszyńskiego dla zwiedzających dostępne są następujące działy: historii, archeologii, techniki, etnografii, sztuki i fotografii. To właśnie w tym miejscu udało się zgromadzić zbiory Generalnego Wikariatu w Cieszynie, część kolekcji Brunona Konczakowskiego, Muzeum Szkolnego Macierzy z Orłowej oraz wiele innych. Zgromadzone eksponaty tworzą najbogatszą kolekcję muzealną na Śląsku Cieszyńskim. 

Muzeum Śląska Cieszyńskiego - zwiedzanie 

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 14. Wyjątkiem jest środa, w tym dniu zwiedzanie odbywa się od 12 do 16. W weekend od 10 do 15.  Koszt biletu to około 15/20 zł. Przewidziano zniżki grupowe oraz możliwość wynajęcia przewodnika dla gości z zagranicy. 

Muzeum PRL Ruda Śląska - świadectwo codzienności 

Muzeum PRL Ruda Śląska usytuowane jest na terenie dawnego folwarku pod nazwą Dwór Ruda Śląska, który należał do rodziny von Ballestrem. Po wojnie majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa i zamieniono go w PGR, po zamknięciu tego typu obiektów folwark zaczął podupadać. Od 2010 roku obiekt jest pod nadzorem Fundacji Minionej Epoki. Na miejscu można obejrzeć realia codziennego życia w PRL, wśród eksponatów dostępnych jest wiele perełek z epoki. 

Zobacz też: Wystawy: Warszawa to miasto, w którym wciąż coś się dzieje

Więcej o: