"Straż nocna" Rembrandta w wersji 717 gigapikseli. Czegoś takiego jeszcze nigdy nie doświadczyliśmy

Dzięki fotografom i sztucznej inteligencji możemy podziwiać "Straż nocną" Rembrandta w taki sposób, jakbyśmy oglądali obraz pod mikroskopem. Taką możliwość - za darmo - dało ludziom na całym świecie holenderskie muzeum narodowe.

Przy pomocy 100-megapikselowej kamery Hasselblad H6D 400 MS zespół fotografów zrobił 8439 pojedynczych zdjęć dzieła Rembrandta. Później, wykorzystując możliwości sztucznej inteligencji, fotografie połączyli tak, aby stanowiły całość. Teraz cyfrowa wersja zawiera 717 miliardów pikseli.

Koncert Me and That Man Nergal: "Chyba najbardziej kontrowersyjny utwór, jaki kiedykolwiek opublikowałem". Teledysk

Tak szczegółowo pokazany obraz można oglądać na stronie internetowej Rijksmuseum, holenderskiego muzeum narodowego w Amsterdamie. Wystarczy kliknąć tutaj.

To największy tego typu obraz na świecie

"Straż nocna", znana także jako "Kompania Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburgha", to największy i najsłynniejszy obraz Rembrandta, który powstał dla jednej z trzech siedzib gwardii miejskiej Amsterdamu. "Te grupy żołnierzy cywilnych broniły miasta przed atakiem z zewnątrz. Rembrandt był pierwszym, który namalował wszystkie postaci biorące udział w akcji straży obywatelskiej. Ubrany na czarno kapitan wydaje rozkaz wymarszu, a gwardziści formują się w szyk. Rembrandt wykorzystał światło, by skupić się na szczegółach, takich jak gestykulująca dłoń kapitana i młoda dziewczyna na pierwszym planie" - czytamy na stronie internetowej Rijksmuseum. Przydomek "Straż Nocna" pojawił się znacznie później, gdy interpretowano obraz jako przedstawiający scenę rozgrywającą się w nocy.

Zobacz wideo Zendaya wraca w "Euforii"

Na żywo to dzieło ma wymiary 363 na 437 cm. Cyfrowa wersja "Straży nocnej" jest największym tego typu obrazem na świecie. Specjalistom z Rijksmuseum udało się pobić rekord, który należał do 195-gigapikselowej panoramy Szanghaju.

Więcej informacji kulturalnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Andrew Garfield w 2009 roku (z lewej), Ben Barnes jako książę Kaspian Garfield był jednym z dwóch kandydatów do roli księcia Kaspiana. Nie dostał roli, bo...

Rembrandt namalował "Straż nocną" w 1642 roku, a od 1885 roku dzieło można (z przerwami) oglądać na żywo właśnie w muzeum w Amsterdamie.

Więcej o: