Muzea. Warszawa ma się czym pochwalić. Co warto zobaczyć w stolicy?

Warto zwiedzać ciekawe miejsca, takie jak różne muzea. Warszawa to dobry kierunek dla tych, którzy chcą podążyć szlakiem historii i poszukiwaczy wrażeń. Kolekcjonerska oferta stolicy zaprasza w uniwersalną podróż z indywidualnym programem. O szczegółach piszemy poniżej.

Muzeum to czas zatrzymany w miejscu, inspirująca przestrzeń oraz centrum rozrywki, które z powodzeniem może konkurować z czysto rozrywkowymi obiektami dla mas. Każdy, kto szuka pomysłu na weekend lub chce po prostu pozbierać myśli w wyjątkowych okolicznościach, powinien przejrzeć nasz przewodnik. Poniżej prezentujemy telegraficzny skrót muzealnej oferty stolicy: 

 • Centrum Nauk Kopernik 
 • Muzeum Powstania Warszawskiego 
 • Muzeum Narodowe w Warszawie 
 • Muzeum Neonów 

Centrum Nauk Kopernik  - rozumienie świata poprzez doświadczenie

Twórcy Centrum Nauk Kopernik odżegnują się od nazywania tego miejsca muzeum, nie znajdziemy tam ani jednej gabloty, czy przewodników. To rodzaj inspirującej przestrzeni, której zadaniem jest zachęcić odwiedzających do przeprowadzenia własnego doświadczenia, które ma prowadzić do indywidualnych wniosków. To od nas zależy na ile chcemy się zaangażować i co z nami zostanie po opuszczeniu murów Kopernika. 

W ramach zakupionego biletu można skorzystać z różnych atrakcji:

 • wystawy stałe i czasowe - strefa eksperymentowania
 • wydarzenia - tutaj chodzi o dobrą zabawę
 • planetarium, czyli strefa nieba, gdzie można spojrzeć na ziemię z lotu ptaka 
 • Ogród na dachu - czas relaksu 

Muzeum funkcjonuje:

 • Od poniedziałku do czwartku w godzinach 9-18.
 • W piątki w godzinach 9-20.
 • W weekendy 9-19.

Centrum Nauk Kopernik prowadzi też zajęcia dla grup oraz stacje doświadczalne dla indywidualnych zwiedzających. Wszystkie aktualne informacje dostępne są na stronie internetowej.

Muzeum Powstania Warszawskiego - tam, gdzie przeszłość tłumaczy teraźniejszość 

To wyjątkowe miejsce opowiada o historii, która ma wpływ na współczesne oblicze Warszawy. Multimedialna wystawa pokazuje 63 dni walki i życie codzienne Warszawiaków podczas powstania, które określane jest mianem jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Odwiedzający będą mieli okazję przejść wśród ruin zniszczonej stolicy oraz wysłuchać opowieści bohaterów. Ważnym punktem na mapie zwiedzania jest mur z nazwiskami poległych oraz murale autorstwa polskich artystów w ramach ''Muru Sztuki''. 

Muzeum Powstania Warszawskiego otwarte jest od poniedziałku do niedzieli (z wyłączeniem wtorków) w godzinach od 9 do 18. Wyjątkiem jest weekend: 10-18. 

Zobacz wideo Popkultura odc. 118

Zobacz też: Dzieła sztuki - zobacz, co powinieneś o nich wiedzieć [definicja, przykłady]

Muzeum Narodowe w Warszawie - spotkanie ze sztuką 

Jedno z najstarszych muzeów w Polsce, którego zbiory liczą ponad 800 eksponatów z kraju i ze świata. Odwiedzający mogą liczyć na pełen przekrój dzieł szeroko rozumianej sztuki od malarstwa, przez rzeźbę, rysunki, ryciny, fotografię oraz sztukę użytkową. Oprócz Gmachu Głównego dla zwiedzających udostępniono cztery dodatkowe oddziały: 

 • Muzeum Plakatu w Wilanowie, 
 • Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, 
 • Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim
 • Muzeum w Nieborowie i Arkadii

Program muzeum dostosowano do potrzeb dzieci, młodzieży szkolnej, seniorów i nauczycieli. Dialog ze sztuką oraz jej twórcami realizowany jest w formie warsztatów i wykładów.

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18. Wyjątkiem jest piątek, w ten dzień gmach otwarty jest do godziny 20. 

Muzeum Neonów - w świecie powojennej reklamy 

Misją muzeum jest ochrona reklam z czasów zimnej wojny oraz ich dokumentacji. Stała kolekcja to około 100 eksponatów w postaci neonów oraz instalacji reklamowych, które powstały spod ręki wybitnych artystów związanych między innymi z Polską Szkołą Plakatu. Projekt ''Akcja renowacja'' zakłada gromadzenie eksponatów, które nie mogą dalej funkcjonować w przestrzeni publicznej w formie reklamy. Zwiedzający poznają nie tylko historię danego przedmiotu, ale mogą też przyjrzeć się z bliska kultowym znakom ulicznym. Na miejscu organizowane są edukacyjne wycieczki z przewodnikiem oraz pokazy filmowe. 

Muzeum Neonów otwarte jest przez cały tydzień, na życzenie możliwe jest też zwiedzanie po godzinach. 

Zobacz też: Muzea dla dzieci - lista inspirujących miejsc dla maluchów i starszaków

Więcej o: