Ordo Iuris zawiadamia prokuraturę ws. spektaklu "Radio Mariia". Mówi o "nienawiści wobec chrześcijan"

Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris zapowiedziała złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie spektaklu wystawionego na deskach warszawskiego Teatru Powszechnego. "Radio Mariia" ma zdaniem konserwatywnej organizacji obrażać uczucia religijne i znieważać katolików.
Zobacz wideo Dlaczego księża milczą w sprawach patologii w Kościele?

O planach złożenia zawiadomienia ws. spektaklu fundacja poinformowała na swojej stronie internetowej. Organizacja zachęca także do podpisywania petycji do Rady Miasta Stołecznego Warszawy i prokuratury "z apelem o interwencję w tej sprawie".

Szef Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski ORA wszczęła postępowanie dyscyplinarne przeciwko szefowi Ordo Iuris

Ordo Iuris zapowiada złożenie zawiadomienia ws. spektaklu "Radio Mariia"

- W ostatnim czasie w sposób drastyczny wzrosła liczba przestępstw motywowanych nienawiścią wobec chrześcijan - twierdzi adw. Magdalena Majkowska z zarządu Ordo Iuris. Zdaniem organizacji spektakl "Radio Mariia" w reżyserii Rozy Sarkisian "przedstawia Polskę, w której Kościół katolicki został zniszczony, świątynie zamieniono w lokale rozrywkowe, a wierni są represjonowani przez organy ścigania". Sztuka miała swoją premierę 13 stycznia na deskach Warszawskiego Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera i jest częścią europejskiego projektu "FACE to FAITH", współfinansowanego przez program "Kreatywna Europa".

Instytut zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych oraz znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności wyznaniowej. Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Katarzyna Skrzeczkowska przekazała jednak Polskiej Agencji Prasowej w środę 19 stycznia, że jak na razie tak się nie stało.

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

USA. Nagi mężczyzna uwięziony między ścianami teatru. Spędził tam dwa dni USA. Nagi mężczyzna uwięziony między ścianami teatru został uratowany

Ordo Iuris oburzone spektaklem. Rzecznik Teatru Powszechnego komentuje 

Rzecznik prasowy i kierownik działu promocji Teatru Powszechnego Mateusz Węgrzyn przesłał PAP stanowisko, w którym podkreślił, że spektakl ma charakter satyryczny, czerpie z konwencji science fiction i performansu i w tym przypadku nie może dochodzić do obrazy uczuć religijnych.

"Twórczynie i twórcy, kreując scenariusze przyszłości, odnieśli się do powszechnie znanych nadużyć hierarchów polskiego Kościoła katolickiego: tuszowania pedofilii klerykalnej, homofobicznej i mizoginicznej mowy nienawiści oraz niebezpiecznego połączenia władzy kościelnej z władzą państwowo-partyjną i mediami rządowymi. W dalszej kolejności zapytali, jak te szkodliwe zjawiska mogą wpłynąć na zachowania społeczne za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat" - przekazał.

Więcej o: