Tadeusz Bradecki nie żyje. Aktor i reżyser teatralny miał 67 lat. Grał m.in. u Kieślowskiego

Nie żyje Tadeusz Bradecki, aktor i reżyser współpracujący z Teatrem Śląskim. Grał m.in. u Krzysztofa Kieślowskiego czy u Tadeusza Konwickiego. Miał 67 lat. "Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Bradeckiego, który w naszym teatrze od 2007 do 2013 r. pełnił funkcję dyrektora artystycznego" - przekazał w mediach społecznościowych zespół Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego.

Tadeusz Bradecki urodził się w 1955 roku w Zabrzu. W 1977 roku ukończył wydział aktorski krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, siedem lat później na tej samej uczelni otrzymał dyplom reżysera dramatu. Jeszcze podczas studiów odbył staż w Teatrze Laboratorium we Wrocławiu oraz staż aktorski u Petera Brooka.

O jego śmierci poinformował zespół Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego. ''Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Bradeckiego, który w naszym teatrze od 2007 do 2013 r. pełnił funkcję dyrektora artystycznego. To za jego dyrekcji i z jego inicjatywy w Teatrze Śląskim m.in. gościnnie prezentowano spektakle z prestiżowych europejskich scen a zespół z Katowic prezentował swoje tytuły przed publicznością m.in. Hiszpanii, Francji i Węgier'' - poinformowano.

Zobacz wideo Film z wygaszenia świateł na fasadzie budynku Teatru Polskiego w Warszawie

Od początku swej działalności Brodecki związany był ze Starym Teatrem w Krakowie, najpierw jako aktor, następnie jako reżyser, a ostatecznie jako dyrektor naczelny i artystyczny krakowskiej sceny. W latach 2003–2007 był także reżyserem Teatru Narodowego w Warszawie. W roku 1998 roku jako pedagog związał się z PWST w Krakowie. Był także członkiem indywidualnym Unii Teatrów Europy.

Praca w Teatrze Śląskim

W czasie swojej pracy w Teatrze Śląskim na katowickiej scenie wyreżyserował "Polterabend" (2008) wg tekstu S. Mutza oraz dwa tytuły Szekspira: „Poskromienie złośnicy" (2009) i „Wszystko dobre, co się dobrze kończy" (2010). Jego ostatnim przedstawieniem w Teatrze Śląskim była „Sztuka" Yasminy Rezy na Scenie w Malarni (2017), która do teraz jest w repertuarze.

Monika StrzępkaMonika Strzępka nową dyrektorką Teatru Dramatycznego

Zdobyte nagrody

Tadeusz Bradecki w swojej karierze był laureatem nagród między innymi im. Leona Schillera i nagrody im. Konrada Swinarskiego. Dodatkowo dwa razy został laureatem Złotego Yorika za przedstawienia szekspirowskie. Wyjątkowym osiągnięciem było otrzymanie nagrody Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI UNESCO za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą.

Reżyser ponad 100 przedstawień

W swojej twórczości wyreżyserował ponad 100 przedstawień nie tylko w teatrach polskich ale również zagranicznych, między innymi w Austrii, Francji, Kanadzie czy Korei. Wiele z nich zostało nagrodzonych, przede wszystkim za reżyserię, w najważniejszych polskich konkursach i na festiwalach teatralnych – Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu, Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska", Ogólnopolskim konkursie na najlepszą inscenizację dzieł dramatycznych Szekspira czy Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie.

Janusz Gajos z żoną na gali Orły 2016Teatralna emerytura? Nazwiska Janusza Gajosa nie ma już na liście aktorów Teatru Narodowego

Tadeusz Bradecki na ekranie

Oprócz kariery teatralnej rozwijał się również w sztuce filmowej. Został doceniony przez twórców filmowych i telewizyjnych, dzięki czemu zagrał między innymi u Krzysztofa Kieślowskiego („Amator", „Bez końca"), Krzysztofa Zanussiego („Constans", „Rok spokojnego słońca", „Życie za życie", „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową", „Rewizyta"), Tadeusza Konwickiego („Dolina Issy").

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.

Więcej o: