Kraków. Dyrektor Teatru Słowackiego może zostać odwołany. Zarząd województwa rozpoczął procedurę

"Zarząd Województwa Małopolskiego (...) zdecydował o rozpoczęciu procedury mającej na celu odwołanie Pana Krzysztofa Głuchowskiego z funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie" - napisano w oświadczeniu zarządu województwa małopolskiego w czwartek. W środę rada miasta apelowała w tej sprawie do ministra Piotra Glińskiego.
Zobacz wideo Minister Gliński chce zmieniać hymn. Kosiniak-Kamysz: Nie popieram

Kilka dni temu media obiegła informacja, jakoby wojewoda małopolski miał chcieć odwołania Krzysztofa Głuchowskiego ze stanowiska dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W środę 16 lutego rada miasta przyjęła projekt rezolucji skierowanej do ministra kultury Piotra Glińskiego, w którym wyraziła swoje zaniepokojenie tymi informacjami. W czwartek pojawiło się natomiast oświadczenie zarządu województwa. Procedura odwołania Głuchowskiego ruszyła. 

Kraków. Rozpoczęto procedurę odwoławczą dyrektora Teatru Słowackiego

"Zarząd Województwa Małopolskiego uchwałą Nr 190/22 z dnia 17 lutego br. zdecydował o rozpoczęciu procedury mającej na celu odwołanie Pana Krzysztofa Głuchowskiego z funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Jako powód tej decyzji podano "naruszenie przepisów w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych".

"Dodatkowo Pan Krzysztof Głuchowski odstąpił od realizacji umowy z dnia 23 października 2018 r. (ze zm.) w sprawie warunków organizacyjno-finansowych działalności Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz programu jego działania w zakresie paragrafu 4 ust. 2 umowy tj. zobowiązania dyrektora do dbałości o dobre imię Teatru w okresie sprawowania swej funkcji" - napisano dalej. Kwestie te miały wyjść na jaw podczas kontroli przeprowadzonej przez Biuro Audytu i Kontroli UMWM w ubiegłym roku. "Ponadto do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie zostało wysłane zawiadomienie o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych" - dodano. Uchwała miała zostać podjęta jednogłośnie.

Więcej wiadomości ze świata kultury znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rada Miasta Krakowa apeluje do ministra Glińskiego ws. odwołania dyrektora Teatru Słowackiego

Dzień wcześniej do sprawy odniosła się rada Miasta Krakowa, która przyjęła projekt rezolucji w sprawie Teatru im. Słowackiego skierowanej do ministra kultury Piotra Glińskiego - podaje "Gazeta Krakowska". "Czujemy się w obowiązku wyrazić swoje zaniepokojenie informacjami, które do nas docierają" - napisano w niej, podkreślając, że artyści "mają prawo do decydowania o sposobie, formie i miejscu prezentacji swoich dzieł". "Na organach władzy publicznej spoczywa obowiązek podjęcia pozytywnych działań na rzecz rozwoju kultury" - dodali.

- Niniejsza rezolucja jest związana z wydarzeniem, który miało miejsce jakiś czas temu. Z Krakowa poszła informacja na całą Polskę mówiąca o tym, że Teatr Słowackiego powinien ponieść konsekwencje za wystawienie "Dziadów" - mówiła przewodnicząca komisji kultury Małgorzata Jantos. 

- Łączenie bardzo słabego spektaklu Kleczewskiej z brakiem finansowania, czy niby-obietnicą, że teatr będzie finansowany jako teatr narodowy, wydaje mi się co najmniej półprawdą - komentował natomiast te słowa radny PiS Adam Kalita, jak cytuje dziennik.

Więcej o: