Marina Abramović: Atak na Ukrainę to atak na nas wszystkich, na ludzkość [WIDEO]

Serbska artystka intermedialna Marina Abramović zareagowała mocno na atak Rosji i wojnę w Ukrainie. Performerka od kilku lat pracuje w Ukrainie.

- Urodziłam się w Jugosławii, kraju położonym między krajami Zachodu i Rosją na wschodzie - zaczyna Marina Abramović, a potem mówi:

Ostatnimi laty pracuję w Ukrainie. Znam tamtych ludzi - dumnych, silnych i mających swoją godność. Wyrażam całkowitą solidarność z nimi w tym strasznym czasie. Atak na Ukrainę to atak na nas wszystkich, na ludzkość, i musi zostać powstrzymany.

Marina Abramović reaguje na wojnę w Ukrainie. Sama żyła w Jugosławii

Abramović urodziła się w 1946 roku w Belgradzie. Dziś to stolica Serbii, ale wcześniej targanej przez lata działaniami wojennymi Jugosławii. 

W 1975 roku związała się z urodzonym w Niemczech artystą Ulayem. To z nim stworzyła wiele swoich najbardziej znanych dzieł. Razem zajmowali się performancem, skupiając się na tematyce ciała, praktykując body art. Ich drogi rozeszły się w 1988 roku - tu także połączyli życie i sztukę.

Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński Wojna z Ukrainą. Muzeum Auschwitz: Ten akt barbarii zostanie osądzony przez historię

Tak naprawdę ten performance miał zakończyć się małżeńską przysięgą. Abramovic i Ulay w ramach "The Lovers: The Great Wall Walk" chcieli przejść cały Wielki Mur Chiński, każde zaczynając z innej strony, a po spotkaniu wziąć ślub. Kiedy jednak dotarli na miejsce spotkania, po trzech miesiącach wędrówki, rozstali się.

Marina Abramović, performance 'The Artist is Present', Museum of Modern Art, Nowy Jork, 2010 Marina Abramović: Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz

22 lata później w nowojorskim Muzeum Sztuki Współczesnej podczas wystawy "Artysta jest obecny", Marina Abramović zamierzała przez 700 godzin pozwalać na to, by obcy ludzie po prostu patrzyli jej w oczy. W długiej kolejce stał także Ulay, o czym nie wiedziała. Założenie było takie: artystka zamyka oczy i otwiera je dopiero wtedy, gdy kolejna osoba już przed nią siedzi, a potem w spokoju, bez słowa, patrzą na siebie. Jej reakcja na spotkanie po latach z byłym partnerem była jednak niepozbawiona emocji, choć nie padło żadne słowo.

<<Reklama>> Biografia Mariny Abramović jest dostępna w formie e-booka w Publio.pl >>

Zobacz wideo Nowe seriale na horyzoncie. W "Monarch" i "Magpie Murders" odkrywamy mroczne tajemnice

Rosja zaatakowała. Wojna w Ukrainie

W czwartek 24 lutego o godzinie 3 polskiego czasu nastąpił atak wojsk rosyjskich na Ukrainę. Wojska Władimira Putina uderzyły z różnych stron, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. 25 lutego nad ranem Rosjanie rozpoczęli bombardowanie stolicy Ukrainy.

Dowiedz się więcej o wojnie w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Jak przekazał Andrzej Duda po rozmowie z prezydentem Ukrainy, rosyjskie drony zrzucają bomby na miasto. Część pocisków trafia też w budynki mieszkalne. Wcześniej Władimir Putin zapewniał, że atak skierowany jest tylko na cele wojskowe.

Więcej o: