Teatry wspierają Ukrainę. W Teatrze Polskim w Warszawie przyjęto uchodźców

Instytucje kultury przyłączają się do inicjatyw pomocowych dla uciekających przed wojną Ukrainek i Ukraińców. W sobotnie popołudnie Teatr Polski w Warszawie poinformował, że przyjął grupę uchodźców do swoich pokojów gościnnych. Do akcji ruszyły także inne teatry w największych polskich miastach.

W czwartek 24 lutego o godzinie 3 polskiego czasu nastąpił atak wojsk rosyjskich na Ukrainę. Wojska Władimira Putina uderzyły z różnych stron, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. 25 lutego nad ranem Rosjanie rozpoczęli bombardowanie stolicy Ukrainy. Sytuacja zmienia się z minuty na minutę, na stronie głównej Gazeta.pl prowadzimy specjalną relację.

Zobacz wideo Rosjanie protestują przeciwko wojnie. "Nie dla wojny", "Wstyd"

"Kiedy zgasły sceniczne światła, stajemy przed wami jako ludzie przejęci krzywdą bliźnich"

"Chcemy wyrazić solidarność z Ukrainą i narodem ukraińskim w obliczu pogwałcenia przez Federację Rosyjską wolności, niezawisłości i integralności terytorialnej naszego najbliższego sąsiada. Teraz, kiedy zgasły sceniczne światła – kiedy stajemy przed Wami już nie jako aktorzy, ale jako ludzie przejęci krzywdą bliźnich – czujemy, że nie możemy milczeć, nie możemy rozejść się domów, nie wypowiedziawszy słów wsparcia i otuchy dla Ukraińców" - to słowa, które po zakończonym spektaklu "Król" odczytał ze sceny Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie. W pokojach gościnnych teatru zamieszkali uchodźcy. 

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w niedzielny wieczór przygotowuje koncert "Solidarni z Ukrainą". "Szczególnie zapraszamy naszych braci Ukraińców. Wszyscy biorący udział w organizacji koncertu robią to pro bono, a bilety będą kosztować minimalną kwotę 3 zł. Tego dnia, okazując jedność z Narodem Ukraińskim, stańmy razem ponad podziałami" - piszą pracownice i pracownicy teatru. Podczas występu Fundacja Zustricz przeprowadzi kwestę na rzecz Ukrainy. Dodatkowo w Domu Rzemiosł Teatralnych, należącym do teatru im. Słowackiego, powstał punkt interwencyjny. 

Teatr Śląski im. Wyspiańskiego w Katowicach szykuje inicjatywę "Czytanie dla Ukrainy". "Częścią rosyjskiej agresji na Ukrainę jest próba unieważnienia ukraińskiej kultury i państwowości. Występując zdecydowanie w jej obronie, chcemy zorganizować w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach czytanie zapisków, fragmentów, notatek, dialogów, monologów, słów napisanych teraz przez osoby z Ukrainy. Zwracamy się z prośbą o takie słowa! Chcielibyśmy, żeby zostały usłyszane! Czytaniu towarzyszyć będzie zbiórka na pomoc Ukrainie" - apeluje teatr. 

Teatr Muzyczny w Lublinie nawiązał współpracę z Polskim Czerwonym Krzyżem. W niedzielę przed spektaklami "Skrzypka na dachu" wolontariusze PCK Lublin będą zbierać do puszek pieniądze w ramach akcji #napomocUkrainie. Zbiórkę można było wspomóc także w sobotę. "Wolontariusze mieli zostać dzisiaj na całym spektaklu, ale już przed rozpoczęciem 'Skrzypka' zebrali tak dużo pieniędzy, że więcej nie zmieściłoby im się do puszek!" - czytamy na Facebooku.

Własne zbiórki materialne zorganizowały m.in. Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Polski we Wrocławiu oraz Teatr im. Żeromskiego w Kielcach. Kielecki teatr udostępnił busa, który wyruszył z zebranymi najpotrzebniejszymi rzeczami na granicę, żeby pomóc w transporcie uchodźców.

"W każdej opowieści teatr powinien zniechęcać do wojny, pokazywać jej okrucieństwo i sprowadzać decyzje autorytarnych watażków do wymiaru człowieka i jego osobistego cierpienia. Kiedy jednak wojna już wybuchnie, jako instytucja publiczna mamy swoje zobowiązania, które będziemy wypełniać. W zgodzie z zapowiedziami Prezydenta Szczecina i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o wsparciu dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy zgłaszamy gotowość pomocy. Dla wielu osób zza naszej wschodniej granicy Szczecin może stać się nowym, miejmy nadzieję tymczasowym, domem. Nie będziecie tu sami, jesteśmy i będziemy z Wami!" - ogłasza Teatr Współczesny w Szczecinie.

"Jak wszyscy normalni ludzie, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, jesteśmy wstrząśnięci i zbulwersowani ludobójstwem, jakie rozgrywa się w Ukrainie. (...) okazujemy swoje wsparcie koleżankom i kolegom z naszego Teatru narodowości ukraińskiej i ich rodzinom. Łączymy się w geście solidarności z całym Narodem ukraińskim, wyrażając swój zdecydowany sprzeciw barbarzyńskiej i zbrodniczej napaści na ludność cywilną: osoby stare, ojców, bezbronne matki i dzieci. (...) Zachęcamy Państwa do wspierania Narodu ukraińskiego, w każdy możliwy pokojowy sposób" - czytamy na facebookowym profilu Teatru Wielkiego w Łodzi.

"Po spektaklu 'HIOB`51' aktorzy do ukłonów wyszli dziś w geście solidarności z Ukrainą. Gramy dla pokoju - świat bez wojny! Wraz z mieszkańcami Rzeszowa wspieramy naszych przyjaciół za granicą, a także napływających uchodźców, uciekających przed koszmarem wojny" - zapewnia Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji pod tym linkiem.

Więcej o: