Obraz Rubensa sprzedany w Warszawie za rekordowe 14,4 mln zł. Najdroższe dzieło na polskim rynku

"Portret Damy" Petera Paula Rubensa został sprzedany w czwartek na aukcji w DESA Unicum za rekordowe 14,4 mln zł. To najdrożej sprzedane dzieło sztuki w historii polskiego rynku. Poprzednim rekordem domu aukcyjnego był obraz "Dwie mężatki" Andrzeja Wróblewskiego, który sprzedano za 13,4 mln zł.

Obraz Petera Paula Rubensa "Portret Damy" w czwartek 17 marca trafił pod młotek podczas aukcji "Sztuka dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie" w DESA Unicum. "To była najbardziej oczekiwana aukcja w historii polskiego rynku sztuki" - pisze DESA Unicum w przesłanej informacji prasowej. 

Zobacz wideo Nasi ludzie w Hollywood. Kto został nominowany do Oscara? [Popkultura Extra]

Obraz Rubensa najdrożej sprzedanym dziełem sztuki na polskim rynku

- Choć to wybitne dzieło zostało sprzedane poniżej zakładanej estymacji, to jednak wynik licytacji - 14,4 miliona złotych - jest rekordowy - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej reprezentująca warszawski dom aukcyjny Monika Pietraszek, którą cytuje TVN24.

Dom aukcyjny zakładał, że płótno osiągnie 14-24 mln zł. Choć to wynik niższy od estymacji i tak znacznie przebił poprzedni rekord, należący do "Dwóch mężatek" Andrzeja Wróblewskiego, obrazu zlicytowanego 30 listopada 2021 roku za 13,44 mln złotych.

Hanka BielickaBielicka zbierała na operację plastyczną. "Dziewczyno, takiego kinola ze świecą szukać"

- Długo pracowaliśmy nad tym, aby ten obraz trafił na naszą aukcję. Sprzedaż dzieła tej klasy i wartości na aukcji w Polsce to wydarzenie o niebywałym znaczeniu, świadczące o rosnącej roli naszego rynku sztuki, który dogania dojrzałe rynki zachodnie. Jesteśmy przekonani, że polski rynek dzieł sztuki ma duży potencjał, a inwestowanie w arcydzieła malarstwa czy rzeźby będzie nadal zyskiwać na znaczeniu, pomimo trudnej obecnie sytuacji geopolitycznej - mówił Juliusz Windorbski, prezes DESA S.A.

 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Droga "Portretu Damy" P.P. Rubensa do domu aukcyjnego DESA Uncium

Historia "Portretu Damy" jest udokumentowana od momentu opuszczenia pracowni artysty w Antwerpii około 1626 roku do czasów współczesnych. Na przestrzeni wieków należał między innymi do Sir Petera Lely, brytyjskiego malarza i przyjaciela Rubensa, do książąt Buckingham i Chandos, do znanych marszandów i kolekcjonerów: Roberta Roe, Wynne’a Ellisa i Julesa Porgèsa. Od połowy XX w. do 2011 roku był własnością rodziny egipskiego księcia Mohammeda Alego Ibrahima i księżniczki Hanzade. Publiczność zobaczyła dzieło po raz ostatni podczas wystawy w 1965 roku w Brukseli.

'Portret Damy''Portret Damy' Fot.: Materiały prasowe

Co ciekawe, dzieło było opisywane jako portret pierwszej żony Rubensa, Isabelli Brant. Jednak według ekspertów, przedstawiona na obrazie brosza może wskazywać na związek kobiety z pochodzącą z Antwerpii rodziną żydowskich jubilerów Duarte.

Dzieci, zdjęcie ilustracyjneGry i zabawy dla dzieci. Polecamy nowości, które sprawią radość małym i dużym

 Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: