Obraz Rubensa sprzedany w Warszawie za rekordowe 14,4 mln zł. Najdroższe dzieło na polskim rynku

"Portret Damy" Petera Paula Rubensa został sprzedany w czwartek na aukcji w DESA Unicum za rekordowe 14,4 mln zł. To najdrożej sprzedane dzieło sztuki w historii polskiego rynku. Poprzednim rekordem domu aukcyjnego był obraz "Dwie mężatki" Andrzeja Wróblewskiego, który sprzedano za 13,4 mln zł.

Obraz Petera Paula Rubensa "Portret Damy" w czwartek 17 marca trafił pod młotek podczas aukcji "Sztuka dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie" w DESA Unicum. "To była najbardziej oczekiwana aukcja w historii polskiego rynku sztuki" - pisze DESA Unicum w przesłanej informacji prasowej. 

Zobacz wideo Nasi ludzie w Hollywood. Kto został nominowany do Oscara? [Popkultura Extra]

Obraz Rubensa najdrożej sprzedanym dziełem sztuki na polskim rynku

- Choć to wybitne dzieło zostało sprzedane poniżej zakładanej estymacji, to jednak wynik licytacji - 14,4 miliona złotych - jest rekordowy - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej reprezentująca warszawski dom aukcyjny Monika Pietraszek, którą cytuje TVN24.

Dom aukcyjny zakładał, że płótno osiągnie 14-24 mln zł. Choć to wynik niższy od estymacji i tak znacznie przebił poprzedni rekord, należący do "Dwóch mężatek" Andrzeja Wróblewskiego, obrazu zlicytowanego 30 listopada 2021 roku za 13,44 mln złotych.

- Długo pracowaliśmy nad tym, aby ten obraz trafił na naszą aukcję. Sprzedaż dzieła tej klasy i wartości na aukcji w Polsce to wydarzenie o niebywałym znaczeniu, świadczące o rosnącej roli naszego rynku sztuki, który dogania dojrzałe rynki zachodnie. Jesteśmy przekonani, że polski rynek dzieł sztuki ma duży potencjał, a inwestowanie w arcydzieła malarstwa czy rzeźby będzie nadal zyskiwać na znaczeniu, pomimo trudnej obecnie sytuacji geopolitycznej - mówił Juliusz Windorbski, prezes DESA S.A.

 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Droga "Portretu Damy" P.P. Rubensa do domu aukcyjnego DESA Uncium

Historia "Portretu Damy" jest udokumentowana od momentu opuszczenia pracowni artysty w Antwerpii około 1626 roku do czasów współczesnych. Na przestrzeni wieków należał między innymi do Sir Petera Lely, brytyjskiego malarza i przyjaciela Rubensa, do książąt Buckingham i Chandos, do znanych marszandów i kolekcjonerów: Roberta Roe, Wynne’a Ellisa i Julesa Porgèsa. Od połowy XX w. do 2011 roku był własnością rodziny egipskiego księcia Mohammeda Alego Ibrahima i księżniczki Hanzade. Publiczność zobaczyła dzieło po raz ostatni podczas wystawy w 1965 roku w Brukseli.

'Portret Damy''Portret Damy' Fot.: Materiały prasowe

Co ciekawe, dzieło było opisywane jako portret pierwszej żony Rubensa, Isabelli Brant. Jednak według ekspertów, przedstawiona na obrazie brosza może wskazywać na związek kobiety z pochodzącą z Antwerpii rodziną żydowskich jubilerów Duarte.

 Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: