Praca Banksy'ego na aukcji. Dochód trafi do ukraińskiego szpitala

Anonimowy darczyńca przekazał na aukcję pracę Banksy'ego "CND Soldiers" z 2005 roku. Można ją licytować do piątku, a pieniądze ze sprzedaży dzieła mają trafić do jednego z ukraińskich szpitali.

Praca przedstawia dwóch żołnierzy malujących symbol Kampanii Na Rzecz Rozbrojenia Nuklearnego, organizacji powstałej w 1957 roku, która walczy o zaprzestanie używania broni nuklearnej i innej masowego rażenia. Znak ten, nazywany pacyfką, stał się powszechnie znanym symbolem pokoju. Stworzył go brytyjski projektant Gerald Holtom, który do opracowania go wykorzystał alfabet semaforowy, używany dawniej przez marynarzy - na kole umieścił litery N i D tego alfabetu (ang. Nuclear Disarmament – nuklearne rozbrojenie).

Praca Banksy'ego licytowana dla kijowskiego szpitala. Cena wywoławcza dawno pobita

Cena wywoławcza "CND Soldiers" wynosi 20 tysięcy funtów (ok. 113 tys. zł). Wiadomo, że kwota w cichej aukcji szybko jednak poszybowała w górę (wg BBC to już minimum 40 tys. funtów). Całość ma zostać przekazana Szpitalowi Dziecięcemu w Kijowie, który działa nadal, mimo ataków wojsk rosyjskich w stolicy Ukrainy. Na stronie Myartbroker.com można przeczytać, że także Myartbroker.com przekazuje całą swoją prowizję na ten cel.

Więcej informacji o wojnie w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Praca "CND Soldiers" najpierw powstała jako mural w Londynie po inwazji Wielkiej Brytanii na Irak w 2003 roku. Dwa lata później powstało 700 kolorowych odbitek o wymiarach 70 na 50 cm, na papierze, wykonanych techniką sitodruku. Jedna z nich w 2007 roku zawisła w Tate Gallery. 350 sitodruków jest sygnowanych przez Banksy'ego, 350 nie. Ta licytowana praca nie jest sygnowana.

Szpital Ohmatdyt jest największym dziecięcym szpitalem w Ukrainie. Teraz leczy zarówno małych pacjentów zmagających się z różnymi chorobami, jak i rannych w wyniku działań wojennych. W tym drugim przypadku do placówki trafiają również dorośli. Tutaj można wesprzeć szpital bezpośrednio. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: