Rosyjski artysta stworzył portret Putina z ludzkiej krwi. "Będzie ją miał na rękach jeden człowiek" [WIDEO]

Rosyjski artysta Andriej Mołodkin stworzył pełen krwi portret Władimira Putina. Dosłownie - do stworzenia dzieła wykorzystał m.in. krew swoich ukraińskich przyjaciół. Zrobił to w proteście przeciwko inwazji na Ukrainę.

Dzieło rosyjskiego artysty konceptualnego jest zatytułowane "Putin Filled with Ukrainian Blood". Nowa praca Mołodkina, który w przeszłości wielokrotnie wykorzystywał krew i ropę naftową, powstała we współpracy z jego ukraińskimi przyjaciółmi i współpracownikami. Przed powrotem do ojczyzny, do której wrócili, by walczyć z rosyjskimi wojskami, symbolicznie oddali swoją krew. Tymczasem, Mołodkin otworzył swoje drzwi we francuskiej odlewni dla ich żon i dzieci, uciekających przed wojną.

 

"To czas, by poprzez sztukę wysłać prostą wiadomość dotyczącą wojny i tego, kim naprawdę jest Putin"

- Musiałem wrócić, by bronić ojczyzny. Oddałem krew, zanim wyjechałem walczyć, żeby pokazać, że będzie ją miał na rękach jeden człowiek - cytuje jedną z osób zaangażowanych w projekt "The Moscow Times". Sam Mołodkin mówi z kolei, że stworzył pracę, żeby pokazać solidarność Rosjan i Ukraińców:

To marzenie każdego reżimu, żeby wyciszyć dyskusję. To czas, by poprzez sztukę wysłać prostą wiadomość dotyczącą wojny i tego, kim naprawdę jest Putin.
Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

Więcej informacji dotyczących kultury znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ośmiometrowa instalacja przez krótki czas była do oglądania w jednym z londyńskich kościołów - zawisła tam w taki sposób, by przywoływać na myśl ikonę. W czasie, gdy krew ściekała, by utworzyć portret prezydenta Rosji, w tle słychać było bicie serca.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: