XV-wieczny manuskrypt nie trafi jednak do Węgier. PiS zamraża projekt

Polska za prezent od Węgier miała się odwdzięczyć XV-wiecznym manuskryptem. Sprawy jednak się skomplikowały. Zabytek najpewniej ostatecznie nie trafi do kraju rządzonego przez Viktora Orbana. Jak donosi "Rzeczpospolita" projekt właśnie zamrożono.

Kodeks Korwina, bezcenny manuskrypt ze zbiorów toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej miał trafić do Węgier w ramach podziękowania za sprezentowaną Polsce zbroję Zygmunta Augusta. W zamian Książnica miała otrzymać 25 milionów złotych rekompensaty. 

Zobacz wideo Tusk komentuje wybory na Węgrzech. "Premier Orban zgwałcił demokrację"

Węgry nie otrzymają jednak manuskryptu

Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego nie zgadza się na przekazanie zabytkowego manuskryptu. Rada ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego pozytywnie zarekomendowała wniosek o zaliczenie cymelium do swoich zbiorów.  Przeciwko przekazaniu Kodeksu Korwina protestowali mieszkańcy Torunia, a nawet prymas Polski, abp Wojciech Polak.

Więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl 

Presja nałożona na PiS w związku z przekazanie manuskryptu była wiec duża. Na tyle, że projekt został zamrożony i nie przedstawiono go nawet w komisji kultury i środków przekazu - donosi "Rzeczpospolita". Przewodniczący komisji Piotr Babinetz (PiS), wnioskodawca projektu przypuszcza, że Sejm nie zajmie się przekazaniem manuskryptu. 

Myślę, że można to określić jako trwałe zamrożenie

- Babinetz wyjaśnił dalsze losy projektu. 

Kodeks Korwina, XV-wieczny manukrypt

Kodeks Korwina to spisany w formie poematu swego rodzaju katalog kolekcji manuskryptów iluminowanych słynnej Bibliothecae Corvinianae, jednego z najwspanialszych europejskich księgozbiorów renesansowych.

"Księga jest od XVI wieku związana z Toruniem. Jest najcenniejszą pozycją w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej, a w zgodnej opinii historyków także jednym z najcenniejszych zachowanych zachodnioeuropejskich rękopisów iluminowanych z XV stulecia" - przypomina kujawsko-pomorski Urząd Marszałkowski.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: