Powstała gra planszowa inspirowana obrazami Zdzisława Beksińskiego. Nie dla każdego

Polska firma wyprodukowała grę planszową inspirowaną obrazami Zdzisława Beksińskiego. Partnerem projektu jest sanockie Muzeum Historyczne. To właśnie z Sanoka pochodził słynny malarz.

Gra "Nightmare Cathedral", czyli "Katedra koszmarów", niestety nie jest skierowana na rynek polski, ale na amerykański i azjatycki. To gra strategiczna, może w niej uczestniczyć od jednego do czterech graczy. Składa się z dwustronnej planszy, 300 kart, na których widnieją obrazy Beksińskiego, 200 figurek wywodzących swoją przestrzenną formę z obrazów sanockiego mistrza oraz głównego elementu, którym jest katedra. Buduje się ją w trakcie gry z 13 elementów. Gra jest przeznaczona dla graczy powyżej 14 lat.

Gra z pracami Beksińskiego. "Bardzo zależało nam na tym, by zachowane były unikatowe walory jego twórczości"

- Katedra to motyw powtarzający się w sztuce Beksińskiego - podkreślił w rozmowie z "Gazetą Codzienną Nowiny" dyrektor Muzeum Historycznego Jarosław Serafin. - Bardzo zależało nam na tym, by zachowane były unikatowe walory twórczości Beksińskiego, dlatego na każdym etapie powstawania gry muzeum współpracowało z firmą ją produkującą - dodał.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdzisław Beksiński był jednym z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich artystów współczesnych. Urodził się 24 lutego 1929 w Sanoku. W 1977 roku, kiedy władze miasta zadecydowały o rozbiórce jego rodzinnego domu, przeprowadził się z żoną i synem do Warszawy. Zamieszkali w bloku na warszawskim Służewie. Tym samym, w którym Beksiński został zamordowany 28 lat później.

"W tym roku minęło 10 lat od śmierci Zdzisława Beksińskiego, ale jeden z najsłynniejszych polskich malarzy, rzeźbiarzy i fotografików ciągle interesuje i pobudza do tworzenia innych artystów" - pisaliśmy siedem lat temu. "W Polsce powstaje film 'Ostatnia Rodzina', opowiadający historię jego relacji z synem, a w Hollywood Breck Eisner inspirował się pracami Beksińskiego, tworząc mroczny świat w filmie 'Łowca czarownic'" - dodawaliśmy. "Ostatnia Rodzina" z Andrzejem Sewerynem w roli malarza zdobył m.in. cztery Orły i nagrodę publiczności na FPFF w Gdyni.

Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

IAR/Gazeta Codzienna Nowiny/d OW/w hm

Więcej o: