Portret Marilyn Monroe sprzedany za zawrotną sumę. To teraz najdroższe dzieło sztuki XX wieku

Słynny portret Marilyn Monroe z 1964 roku autorstwa Andy'ego Warhola został kupiony za 195 milionów dolarów. Nowego właściciela znalazł w czwartej minucie licytacji podczas aukcji w domu aukcyjnym Christie's. Tym samym stał się najdroższym dziełem sztuki XX wieku.

Obraz przedstawiający Marilyn Monroe autorstwa Andy'ego Warhola wylicytowano w poniedziałek za 170 milionów dolarów. Dodatkowe opłaty sprawiły, że ostateczna cena dzieła wyniosła 195 milionów dolarów, co oznacza, że praca Warhola jest obecnie najdroższym dziełem sztuki XX wieku. Najdroższym dziełem sztuki wszech czasów jest "Salvator Mundi" Leonarda da Vinci, które w 2017 roku sprzedano za 450,3 miliona dolarów. Dotychczas najdroższym dziełem Andy'ego Warhola był "Silver Car Crash", za które w 2013 roku zapłacono 105 milionów dolarów.

Portret Marilyn Monroe wylicytowany. Został sprzedany za 195 milionów dolarów

"Shot Sage Blue Marilyn" został wylicytowany w poniedziałek w domu aukcyjnym Christie's za 195,04 miliona dolarów wraz z opłatami. Suma, choć zawrotna, jest mniejsza, niż przewidywano. Szacunki przedsprzedażowe sięgały nawet 200 milionów dolarów.

Zobacz wideo Tak brzmiał głos Fridy Kahlo. Odkryto radiowe nagranie

- "Shot Sage Blue Marilyn" to absolutny szczyt amerykańskiego popu - powiedział Alex Rotter, szef działów artystycznych w Christie's, w oświadczeniu ogłaszającym aukcję. - Obraz wykracza poza gatunek portretu, wypierając sztukę i kulturę XX wieku - dodał, cytowany przez Agencję Reutera.

Obraz ten został namalowany w 1964 roku, dwa lata po tragicznej śmierci Marilyn Monroe. Artystka zmarła w wyniku przedawkowania leków w swoim domu w Los Angeles 4 sierpnia 1962 roku. Obraz jest reprodukcją portretowego zdjęcia hollywoodzkiej gwiazdy, które powstało, by promować film "Niagara". Szybko stał się jednym z najbardziej znanych dzieł pop-artu. Jak podaje Agencja Reutera, był przechowywany w kolekcji szwajcarskich marszandów Thomasa i Doris Ammannów. Dochód ze sprzedaży ma być w całości przeznaczony na opiekę zdrowotną i programy edukacyjne dla dzieci.

Incydent z "The Shot Marilyns". Strzał z rewolweru w pracowni Warhola

Całość pracy Warhola, znana pod nazwą "The Shot Marilyns", składa się z pięciu portretów przedstawiających Marilyn Monroe na różnych tłach: czerwonym, pomarańczowym, jasnoniebieskim, szałwiowym oraz szałwiowym. Na aukcji wylicytowano ten ostatni, "Shot Sage Blue Marilyn". Został namalowany techniką sitodruku i charakteryzuje go żywa kolorystyka.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Z tymi dziełami sztuki wiąże się ciekawa historia. Nazwa "The Shot Marilyns" nawiązuje do incydentu, do którego doszło w pracowni Andy'ego Warhola w 1964 roku. Performerka Dorothy Podber strzeliła z rewolweru do czterech płócien z wizerunkiem Monroe ułożonych w stos.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: