Noc Muzeów 2022 - kiedy odbędzie się nocne zwiedzanie w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu?

Po długiej przerwie wracają wydarzenia związane z Nocą Muzeów. W wielu miastach przygotowano atrakcje dla zwiedzających. W tę wyjątkową noc możemy skorzystać z darmowego wstępu do wielu obiektów kultury. Kiedy odbędzie się Noc Muzeów w tym roku?

Noc Muzeów to wyjątkowa okazja, by odwiedzić muzea lub galerie w porach nocnych lub późnowieczornych. Wstęp do większości placówek jest darmowy lub wymagana jest symboliczna opłata. Często organizowane są również dodatkowe atrakcje, wystawy, wycieczki z przewodnikiem bądź też prezentowane są rzadko udostępniane zbiory. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku, natomiast w Polsce po raz pierwszy wydarzenie odbyło się w poznańskim Muzeum Narodowym w 2003 roku. W 2022 roku Noc Muzeum wypada w nocy z 14 na 15 maja - wyjątkiem jest Kraków, który Noc Muzeów organizuje w piątek 13 maja.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Mieszkańcy czekali na to miejsce od dawna. Muzeum, w którym każda rzecz ma swoją historię

Noc Muzeów 2022. Poznań

W Poznaniu Noc Muzeów odbędzie się 14 maja w sobotę. Atrakcje rozpoczną się o godz. 17:00 i potrwają do 1:00. Poznaniacy mogą wybrać się do Muzeum Narodowego, Muzeum Instrumentów Muzycznych i Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim. Miłośnicy historii Poznania będą zadowoleni z wydarzeń w Muzeum Powstania Poznańskiego, Muzeum Bambrów Poznańskich oraz Wielkopolskim Muzeum Niepodległości. Wstęp do muzeów kosztuje symboliczną złotówkę.

Noc Muzeów 2022. Kraków

W Krakowie Noc Muzeów odbędzie się wyjątkowo w piątek 13 maja. Weźmie w niej udział 50 placówek. Przyświecać jej będzie hasło "Moc Muzeów dla Ukrainy". Program wydarzeń będzie dostępny także w wersji ukraińskiej, w wielu miejscach w mieście będą prowadzone zbiórki dla uchodźców z Ukrainy. Będzie można odwiedzić Muzeum Fotografii, Muzeum Krakowa, Muzeum Inżynierii i Techniki. Organizatorzy zwracają uwagę, że na niektóre imprezy obowiązują wcześniejsze zapisy, a wstęp jest darmowy bądź za symboliczną złotówkę.

Noc Muzeów 2022. Warszawa

W Warszawie Noc Muzeów odbędzie się 14 maja i uczestniczyć w niej będą 202 placówki. Uczestnicy będą mogli podziwiać interaktywną instalację na Placu Defilad, wziąć udział w wycieczkach turystycznych, zwiedzić podziemia Starówki czy cieszyć się muzyką podczas silent disco w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej z wykorzystaniem muzyki Mozarta. Czynne będą Muzeum Policji, Muzeum Polin, Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria i Koszary Kantonistów. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny lub za symboliczną opłatą.

Noc Muzeów 2022. Trójmiasto

Atrakcje rozpoczną się w sobotnią noc 14 maja. Czynne będzie Narodowe Muzeum Morza w Gdańsku, Spichlerz Błękitny Baranek czy Muzeum Archeologiczne. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oferuje zwiedzenie pokładu ORP Błyskawica. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w grach miejskich, potańcówkach, pokazach i atrakcjach multimedialnych.

Noc Muzeów 2022. Wrocław

Wrocławska Noc Muzeów odbędzie się w sobotę 14 maja. Dostępne dla zwiedzających będą: Archiwum Państwowe, Odra Centrum oraz Visitor Centre przy Hali Stulecia. Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza do odnowionej Sali Leopoldyńskiej. Czynna będzie też Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademickie radio Luz. Możliwe będzie również zwiedzanie w języku ukraińskim.

Więcej o: