Nie żyje austriacka kolekcjonerka sztuki. Jej mąż zbił fortunę dzięki nazistom

W wieku 81 lat zmarła austriacka kolekcjonerka Heidi Goëss-Horten. Stało się to kilka dni po otwarciu dla publiczności jej prywatnego muzeum w Wiedniu, w którym znalazły się m.in. prace Andy'ego Warhola, Lucio Fontany i Damiena Hirsta.

Muzeum Heidi Horten Collection w Wiedniu zostało otwarte 9 czerwca, a wdowa po miliarderze i kolekcjonerka sztuki Heidi Goëss-Horten zmarła 12 czerwca w swoim domu nad jeziorem Wörthersee. Dyrektorka Heidi Horten Collection, Agnes Husslein-Arco, cytowana przez "The Art Newspaper", mówi o Horten: Była hojną, serdeczną i wizjonerską kobietą. Zostanie zapamiętana ze względu na jej wielorakie zaangażowanie, przede wszystkim w sztukę. Będziemy nadal prowadzić instytucję w duchu jej założycielki.

Wdowa po "królu domów towarowych".  "Helmut Horten skorzystał z warunków ekonomicznych zapewnionych przez państwo nazistowskie"

Heidi Goëss-Horten urodziła się 13 lutego 1941 roku w Wiedniu. W 1966 roku poślubiła starszego od niej o około 30 lat przedsiębiorcę i "króla domów towarowych" Helmuta Hortena. Horten i jej mąż Helmut zaczęli kolekcjonować dzieła sztuki w latach 70., pozyskując prace takich artystów jak Pablo Picasso, Marc Chagall i Emil Nolde.

Po śmierci męża w 1987 roku, Horten odziedziczyła całą fortunę miliardera i kilka lat później założyła Fundację Helmuta Hortena. Zaczęła też komponować kolekcję pod swój gust pod okiem Husslein-Arco, ówczesnej dyrektorki zarządzającej Sotheby’s Austria, a teraz dyrektorki Heidi Horten Collection. W prywatnej kolekcji znajdują się między innymi prace Gustava Klimta, Egona Schielego, Edgara Degasa i Pabla Picassa, a także liczne dzieła niemieckiego ekspresjonizmu, włoskiej awangardy i pop-artu.

W styczniu tego roku uwagę opinii publicznej zwrócił uwagę raport zlecony przez Horten historykowi Peterowi Hoeresowi - wykazał on, że jej mąż "Helmut Horten skorzystał z warunków ekonomicznych zapewnionych przez państwo nazistowskie".

Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

Miał dorobić się na domach towarowych skonfiskowanych żydowskim właścicielom. Pierwszy z nich przejął w 1936 roku, a w czasie II wojny światowej dzięki dobrym stosunkom z rządem nazistowskim miał mieć ułatwiony dostęp do niektórych artykułów. Po II wojnie światowej Horten został internowany przez armię brytyjską w 1947 roku w Recklinghausen. Po strajku głodowym został zwolniony w 1948 roku. Wkrótce kontynuował konsolidację i rozbudowę swojej firmy, której nadal był właścicielem.

W 1994 roku Goëss-Horten wyszła za mąż za francuskiego hurtownika kwiatów Jean-Marca Charmata, z którym później się rozwiodła. W 2015 roku w końcu poślubiła Antona Goëssa, którego nazwiska używa w swoim podwójnym nazwisku.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: