Powstała gra planszowa inspirowana obrazami Zdzisława Beksińskiego. Zdobędą ją tylko wybrani

"Katedra koszmarów" to gra planszowa inspirowana obrazami Zdzisława Beksińskiego. Jak zapowiada wydawca razem z partnerem projektu Muzeum Historycznym w Sanoku - polska edycja gry będzie produktem ekskluzywnym, jej druk będzie jednorazowy.

"Dla niektórych prace Zdzisława Beksińskiego to przerażające i urzekające zarazem wizje rodem z koszmarów czy grozy. Dla innych te dzieła sztuki stają się źródłem inspiracji i wizji niebanalnego świata, który tylko najodważniejsze dusze pokuszą się odwiedzić. Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich malarzy wszech czasów, a jego obrazy stały się inspiracją dla Błażeja Kubackiego, który stworzył grę planszową przesiąkniętą oryginalnymi wizjami i barwnymi pejzażami, jakie wyszły spod ręki tego cenionego artysty" - czytamy na stronie wydawcy.

Gra planszowa inspirowana obrazami Beksińskiego także w Polsce 

To gra strategiczna, może w niej uczestniczyć od jednego do czterech graczy. Składa się z dwustronnej planszy, 300 kart, na których widnieją obrazy Beksińskiego, 200 figurek wywodzących swoją przestrzenną formę z obrazów sanockiego mistrza oraz głównego elementu, którym jest katedra. Buduje się ją w trakcie gry z 13 elementów. Gra jest przeznaczona dla graczy powyżej 14 lat. Pierwotnie była skierowana na rynek amerykański i azjatycki, ale będzie dostępna - w ograniczonym zakresie - także w Polsce. Nie jest to mały wydatek. Gra ma kosztować 409 złotych (przez pierwsze 72 godziny zapłacimy 399zł i dostaniemy dodatkową figurkę Koszmarnego Kota) w promocji, a w normalnej dystrybucji 449zł.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Muzeum Historyczne w Sanoku, będące właścicielem praw autorskich do dzieł Zdzisława Beksińskiego, objęło patronat nad "Katedrą koszmarów". - Katedra to motyw powtarzający się w sztuce Beksińskiego - mówił w kwietniu tego roku w rozmowie z "Gazetą Codzienną Nowiny" dyrektor Muzeum Historycznego Jarosław Serafin. - Bardzo zależało nam na tym, by zachowane były unikatowe walory twórczości Beksińskiego, dlatego na każdym etapie powstawania gry muzeum współpracowało z firmą ją produkującą - dodał.

- Polska edycja będzie produkowana dokładnie w tym samym czasie oraz w tej samej fabryce co gra anglojęzyczna. Dlatego też premiera samej gry w polskiej wersji językowej odbędzie się w tym samym czasie co wersja angielska - mówi wydawca. - W tej chwili na stronie można zobaczyć tzw. draft kampanii przedsprzedażowej, która wystartuje 1 lipca o godzinie 10.00 i będzie trwała do 18 lipca - dodaje.

Zdzisław Beksiński był jednym z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich artystów współczesnych. Urodził się 24 lutego 1929 w Sanoku, gdzie mieszkał do 1977 roku. Później przeprowadził się z żoną i synem do warszawskiego bloku, gdzie 28 lat później został zamordowany.

W 2016 roku o Beksińskich powstał film "Ostatnia Rodzina", w którym rolę malarza zagrał Andrzej Seweryn.

Zobacz wideo Wywiad z Andrzejem Sewerynem, bohaterem "Królowej"

Film Jana P. Matuszyńskiego zdobył m.in. cztery Orły i Złote Lwy w Gdyni.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: