Szkice "Ostatniej Wieczerzy" Leonarda da Vinci trafią na aukcję. Wartość każdego to ok. 146 tys. dolarów

Dwa szkice "Ostatniej Wieczerzy" Leonarda da Vinci, które kiedyś były własnością m.in. holenderskiego króla Wilhelma II, pójdą pod młotek. Dom aukcyjny Sotheby's ogłosił, że na początku nadchodzącego miesiąca wystawi je na aukcję.

"Ostatnia Wieczerza" Leonarda da Vinci znajduje się w refektarzu klasztoru dominikanów przy bazylice Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. Obraz powstał w latach 1495-1498 na zlecenie księcia Ludwika Sforzy i stał się emblematycznym dziełem włoskiego renesansu. Ukazuje scenę ostatniego wspólnego posiłku Chrystusa z dwunastoma apostołami. Artysta przedstawił moment tuż po tym, jak Jezus wypowiedział słowa: - Zaprawdę powiadam wam: jeden z was mnie zdradzi" (Mt, 26, 21). Londyński dom aukcyjny Sotheby's niebawem wystawi na aukcję dwa szkice apostołów. Oba będzie można nabyć już 6 lipca.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wywiad z Andrzejem Sewerynem, bohaterem "Królowej"

Szkice "Ostatniej Wieczerzy" Leonarda da Vinci trafią na aukcję. "Są bardzo efektowne"

Szkice "Ostatniej Wieczerzy" Leonarda da Vinci zostaną wystawione ramach aukcji poświęconej mistrzowskim dziełom na papierze. Przedstawiają głowy świętego Jana Ewangelisty oraz świętego Jakuba Mniejszego. Ich autorstwo przypisuje się jednemu z najlepszych uczniów Leonarda, Giovanniemu Antonio Boltraffio. Zostały wykonane tak, aby odpowiadał rzeczywistym rozmiarom postaci na obrazie renesansowego mistrza.

Christiana Romalli, starsza specjalistka ds. rysunków dawnych mistrzów w Sotheby's, stwierdziła w rozmowie z CNN, że portrety stworzone w tak dużej skali są niezwykle rzadkie. Mierzą 63 cm na 37 cm. - Są to dość duże prace, jak na papier… więc to sprawia, że są bardzo efektowne - powiedziała. Jak stwierdziła, dzieła przypisywane Boltraffio są także "niezwykłe" ze względu na kolor. - To nie jest coś, co często się widuje. Leonardo wprowadził kolorową kredę we Włoszech, ale jest to coś, co pochodzi z Francji - dodała.

Wartość każdego szkicu szacuje się na ok. 146 tys. dolarów.

"Ostatnia wieczerza" jest w opłakanym stanie

Szkice, które ściśle odpowiadają głowom dwóch apostołów po lewej stronie Chrystusa przedstawionych w "Ostatniej Wieczerzy", są częścią znanej serii jedenastu podobnych arkuszy. Kolekcja na przestrzeni czasu wielokrotnie zmieniała właścicieli: należała m.in. do angielskiego malarza Thomasa Lawrence’a oraz Wilhelma II, króla Holandii. Aktualnie są rozproszone po różnych muzeach i prywatnych kolekcjach.

Leonardo do stworzenia obrazu użył farb temperowych wymieszanych z olejnymi, które nakładał na zagruntowaną ścianę. Niestety, technika okazała się nietrwała, a "Ostatnia Wieczerza" już kilka lat po wykonaniu zaczęła się łuszczyć i blaknąć. Przyczyniła się do tego także wysoka wilgotność powietrza w klasztornym refektarzu. Dodatkowo w 1652 roku w ścianie z malowidłem, wykuto otwór drzwiowy, przez co centralny fragment obrazu - część stołu i stopa Jezusa - został bezpowrotnie zniszczony.

Jak twierdzą eksperci, historia, która nie była łaskawa dla renesansowego dzieła, z pewnością skłoniła artystów do odwzorowania portretów apostołów.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: