Blisko 500 prac Witkacego w warszawskim Muzeum Narodowym. Wiele form, wiele wrażeń

Od 8 lipca w Muzeum Narodowym w Warszawie można zwiedzać wystawę "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia". Do 9 października odwiedzający mają szansę podziwiać blisko 500 prac jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku; kuratorzy uwzględnili w ekspozycji obrazy, rysunki, pastele i fotografie ze zbiorów własnych oraz z licznych muzeów i instytucji w Polsce, a także rzadko prezentowane dzieła z kolekcji prywatnych.

Stanisław Ignacy Witkiewicz był artystą wszechstronnym, filozofem, pisarzem i przenikliwym krytykiem cywilizacji. Jego bezkompromisowość i konsekwencja w podążaniu własną drogą fascynują do dziś. Witkacy czerpał inspirację z różnych dokonań artystycznych i naukowych, reagował na otaczającą go nowoczesność. Był świadkiem historii, I wojny światowej i rewolucji październikowej, rejestratorem przejawów przyspieszenia cywilizacyjnego, przyczyniającego się do mechanizacji życia jednostki. Jego wybory i intuicje nierzadko okazują się aktualne.

Zobacz wideo POPKultura, odc. 120

Takiego Witkacego nie znaliśmy. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Wystawa "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia" koncentruje się na postawie twórczej Witkacego, która rozbija konwencjonalne myślenie o sztuce. W miejsce chronologicznej narracji – od pejzażu, poprzez Czystą Formę, do Firmy Portretowej – proponuje przegląd tematów ważnych dla samego artysty i w sztuce nowoczesnej. To m.in.: kosmos, ciało, historia, ruch, pierwotna wizja artystyczna, psychologiczna intensywność przeżycia metafizycznego, refleksja socjologiczna.

Ważnym aspektem proponowanej interpretacji twórczości Witkacego jest również pokazanie jego działań performatywnych i paraartystycznych jako przynależnych polu sztuki. Dzieła z róznych okresów twórczości artysty spotkają się z wizjami awangardy – Wasilija Kandinsky’ego, Maxa Ernsta, Rudolfa Schlichtera, Umberto Boccioniego i Marcela Duchampa. Dokonania Witkacego na tym tle udowodniają głębokie pokrewieństwo ze zjawiskami artystycznymi o kluczowym znaczeniu dla kultury europejskiej dwudziestolecia międzywojennego.

Muzeum Narodowe przewidziało bogaty program wydarzeń towarzyszących wystawie. Oprócz oprowadzań zaplanowano m.in. czwartkowe wykłady, które będą się odbywać 14 i 21 lipca oraz przez cały wrzesień. Tomasz Bocheński opowie o improwizacjach Witkacego, Paweł Polit poruszy kwestię "twarzowości" kompozycji w Czystej Formie, Daniel Muzyczuk przyjrzy się temu, jak sztuka Witkacego była odbierana u schyłku PRL-u, natomiast Kamil Sipowicz przedstawi Witkiewicza jako prekursora polskiej kontrkultury. Do tego 21 i 28 września powieść Witkacego "Pożegnanie jesieni" zostanie odczytana performatywnie w przestrzeni wystawy przez aktorów Teatru Malabar Hotel. Wokół wystawy odbędą się też warsztaty malarskie, fotograficzne i filozoficzne. Wszystkie szczegóły dotyczące wydarzeń towarzyszących ekspozycji można znaleźć na stronie Muzeum Narodowego.

<<Reklama>> Ebooki i audiobooki z twórczością Witkacego są dostępne na Publio.pl >>

Więcej o: