Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
4-6 sierpnia 2022 na terenie lotniska Czaplinek - Broczyno odbędzie się 28. edycja festiwalu Pol'and'Rock (wcześniej Przystanek Woodstock). Mimo nieoczekiwanych zmian w line-upie spowodowanych odwołaniem koncertów The Exploited i Limp Bizkit przygotowania trwają bez większych komplikacji. Wydarzeniem interesuje się coraz więcej osób, również za sprawą nowych ogłoszeń. Niedawno organizatorzy zapowiedzieli, kto pojawi się na Pol'and'Rocku w ramach Akademii Sztuk Przepięknych.
Gośćmi ASP 4 sierpnia będą przedstawiciele zróżnicowanych środowisk i branż. O godzinie 10:00 rozpocznie się spotkanie z pisarzem Jakubem Żulczykiem, autorem bestsellerowego i zekranizowanego "Ślepnąc od świateł". Od debiutu w 2006 do nawiązania współpracy z producentem chałwowych wafli Familijnych w 2022 minęło sporo czasu, autor z pewnością podzieli się więc ze słuchaczami niebanalnymi anegdotami. Rozmowa będzie również skoncentrowana na jego najnowszej powieści, "Informacja Zwrotna" z 2021 roku. Książka została ochrzczona "antykryminałem". Koncentruje się wobec pełnego tajemnic miejskiego życia alkoholika, którego psychikę odkrywamy wraz z rozwiązywaniem kolejnych zagadek.
O 11:30 odbędzie się rozmowa z wybitną iranistką i dziennikarką Jagodą Grondecką. Za swoją działalność została nagrodzona przez Amnesty International Piórem Nadziei 2020. Odważyła się relacjonować z Kabulu przebieg konfliktu z Talibami w Afganistanie. Była jedyną Polką, która podjęła się tego zadania. O 13:30 na prośbę fanów zorganizowane zostanie spotkanie z Krzysztofem Sokołowskim, wokalistą grupy Nocny Kochanek. Uczestnicy festiwalu wielokrotnie prosili o możliwość rozmowy z muzykiem. Zespół Sokołowskiego gościł na Pol'and'Rocku cztery razy, został też laureatem nagrody publiczności.
5 sierpnia spotkania na ASP rozpoczną o 10:00 Kamila Kielar i Piotr Strzeżysz. Pojawią się na zaproszenie mBanku, który jest sponsorem inicjatywy. Są laureatami Kolosów, prestiżowych nagród podróżniczych. Kielar jest dziennikarką i reporterką żyjącą w wiecznej podróży, prowadzi także własny podcast. Rozpoznawalność zawdzięcza swoim rowerowym wojażom, podczas których przemierzyła Alaskę, Kamczatkę i kanadyjski Jukon. Miłość do dwóch kółek łączy ją z drugim rozmówcą. Strzeżysz poza tym, że jest rowerzystą z pasji, fotografuje i pisze. Podczas spotkania o zachęcającym tytule "Życie to podróż. Czyli jak być bogatszym o nowe doświadczenia" podzielą się ze słuchaczami ciekawostkami ze swoich światowych przygód. O 11:30 inny aspekt podróżowania pokażą Wojciech Bojanowski i Marcin Wyrwał, którzy opowiedzą o zawodzie korespondenta wojennego. Ostatnim rozmówcą będzie o 13:30 Marcin Dorociński. Aktor od lat wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Opowie o ostatnich filmowych kreacjach, a także doświadczeniach w świecie dubbingu.
O 10:00 panel dyskusyjny ASP otworzą Janina Bąk i Piotr Jacoń. Aktywiści poruszą kwestię wciąż niepokojącej sytuacji osób LGBTQ+ w Polsce i przestrzegania praw człowieka. Bąk została wyróżniona przez Kampanię Przeciw Homofobii Koroną Równości. Jacoń jest autorem książek poruszających temat transpłciowości i życia rodziców dzieci transpłciowych: "My, trans" i zbioru reportaży "Wszystko o moim dziecku". O 11:30 odbędzie się projekcja filmu "Johnny" poświęconemu ks. Janowi Kaczkowskiemu. Duchowny cieszył się sympatią uczestników festiwalu i udowadniał, że kwestie wiary powinny istnieć ponad podziałami. Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z autorami obrazu, aktorem Dawidem Ogrodnikiem, autorem scenariusza Maciejem Kraszewskim i podopiecznym księdza Kaczkowskiego, Patrykiem Galewskim, który jest istotną postacią w narracji. Ostatnim gościem ASP będzie o 13:30 aktorka i celebrytka Barbara Kurdej-Szatan. Rozmowa skupi się także na jej karierze w dubbingu i udziale w popularnych programach telewizyjnych.
Spotkania poprowadzą dziennikarze serwisu Onet.pl i Radia 357. Uczestnicy festiwalu również będą mieli możliwość wziąć udział w dyskusji i zadać gościom własne pytania.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina